Samochody na wodór to wciąż nisza w niszy i trudno się dziwić. Oprócz wysokiej ceny czynnikiem zniechęcającym do zainteresowania się tego typu środkami transportu jest również brak rozwiniętej infrastruktury do tankowania tego paliwa. Ale możliwe, że ten ostatni argument już w przyszłym roku nieznacznie straci swoją moc.
Dalsza część tekstu znajduje się pod materiałem wideo
Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideoNarodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) zapowiedział, że do końca czerwca 2024 r. powinno zacząć działać pięć ogólnodostępnych stacji tankowania wodorem. Te pojawią się w Gdańsku, Gdyni, Lublinie, Rybniku i Wrocławiu. Start działalności stacji uzależniony jest od rozpoczęcia sprzedaży paliwa wodorowego, która ma nastąpić w drugiej połowie przyszłego roku.
Stacje tankowania wodoru — lokalizacje
NFOŚiGW zapewnia, że lokalizacja poszczególnych punktów została określona na podstawie szerokiej analizy. Wodór będzie można tankować przy ul. Obornickiej we Wrocławiu, ul. Budowlanych w Rybniku, ul. Antoniny Grygowej w Lublinie, ul. Jabłoniowej w Gdańsku i w rejonie ul. Chwaszczyńskiej w Gdyni.
- Przeczytaj także: Rząd znosi opłatę ewidencyjną. Kierowcy zaoszczędzą... grosze
Początkowo plany przewidują wykorzystanie wszystkich pięciu stacji wodoru na poziomie 30 proc. przepustowości rynkowej. Ciśnienie, z jakim tankowane będą pojazdy, wyniesie 350/700 barów.
Budowana infrastruktura ma umożliwić klientom tankowanie pojazdów, w których energia elektryczna służąca do napędu wytwarzana jest z wodoru poprzez zainstalowane w aucie ogniwa paliwowe.