• Przed wyjazdem możemy sami poprosić o weryfikację stanu technicznego autobusu, którym podróżują nasze dzieci. Wystarczy skorzystać z rządowej strony internetowej „Bezpieczny autobus”
  • Policja apeluje o wcześniejsze informowanie funkcjonariuszy, by mogli sami skontrolować autobus przed podróżą
  • Policjanci będą zwracać uwagę nie tylko na typowe drogowe wykroczenia (prędkość, wyprzedzanie w niedozwolonym miejscu), ale także zwrócą uwagę na odpowiednie zabezpieczenie bagażu

Bezpieczne wakacje 2020 – pod takim hasłem Komenda Główna Policji przedstawiła swoje plany na tegoroczne wakacje. Możemy zatem oczekiwać wzmożonej działalności funkcjonariuszy nie tylko w miejscach najbardziej obleganych przez turystów, ale także w innych regionach kraju. Policjanci przypominają, że tegoroczne wakacje będą szczególne także ze względu na pandemię koronawirusa. Stąd z większą uwagą będą traktowane wszelkie miejsca, gdzie występuje większy tłok: transport publiczny, galerie handlowe czy dworce kolejowe.

Jak co roku drogówka zajmie się kontrolami autobusów przewożących dzieci i młodzież na wakacje. Na internetowej stronie policji będzie można sprawdzić listę punktów na terenie kraju (wraz z telefonami), w których można uzyskać informacje na temat doraźnych kontroli kierowców oraz autobusów. „Dobrym rozwiązaniem jest poinformowanie policjantów o planowanym wyjeździe z kilkudniowym wyprzedzeniem” – przypomina Podlaska Policja. Działa także bezpłatna usługa MSWiA „Bezpieczny autobus” (na rządowej stronie można wpisać numer rejestracyjny autobusu i sprawdzić informacje o polisie, badaniach technicznych i danych technicznych).

„Podczas kontroli sprawdzany jest przede wszystkim stan techniczny autobusu i jego wyposażenie, uprawnienia kierującego oraz stan trzeźwości” – wyjaśnia mł. insp. Mariusz Tański Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Olsztynie.

Oczywiście nie zapomniano o kierowcach innych pojazdów. Aby zapewnić bezpieczeństwo na drogach policja wykorzysta najnowszy dostępny sprzęt. Podczas konferencji pokazano nowe radiowozy oraz flotę motocykli, które będą na co dzień patrolować nie tylko drogi krajowe, ale także niższych kategorii (w miejscach wypoczynku spotkamy zaś patrole konne, rowerowe i jednostki wodne). Policjanci będą zwracać uwagę nie tylko na typowe drogowe wykroczenia (prędkość, wyprzedzanie w niedozwolonym miejscu) ale także zwrócą uwagę na odpowiednie zabezpieczenie bagażu, czy wszelkie gadżety (do umilania podróży) w kabinie, które mogą stanowić zagrożenie dla kierowcy i pasażerów. Przygotowano także listę najważniejszych zasad (zaprezentowała je Policja Śląska).

Podinspektor Maciej Milewski z Wydziału Ruchu Drogowego opolskiej policji także przypomina – „Każdy kierowca powinien przed wyjazdem wypocząć. Ważne jest także, aby nie spieszyć się i nie próbować dojechać do celu w jak najkrótszym czasie. W wielu przypadkach to właśnie pośpiech okazuje się być przyczyną tych najtragiczniejszych w skutkach wypadków. Zaplanujmy swoją trasę z uwzględnieniem miejsc, gdzie zrobimy sobie przerwę. To bardzo istotne głównie podczas kilkugodzinnej podróży”.

Ponownie rusza mapa wypadków śmiertelnych

Policja ponownie zdecydowała się uruchomić interaktywną mapę wypadków drogowych na okres wakacji. To już druga edycja tego projektu. Każdego dnia, przez okres wakacji, na stronie internetowej policji będzie można sprawdzić liczbę wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym z ostatniej doby oraz od początku wakacji.

Jak twierdzi policja, bieżąca aktualizacja oraz wizualizacja danych, ma na celu skłonić kierowców do refleksji oraz pokazanie skali ludzkiej tragedii. Na mapie będzie można też obserwować, w których rejonach kraju dochodzi najczęściej do groźnych w skutkach wypadków. Miejmy nadzieję, że w tym roku statystyki będą znacznie niższe niż w 2019 roku, a jest co poprawiać, bowiem na zeszłorocznej mapie wypadków licznik zatrzymał się dopiero na 528 ofiarach (dane: dziennik.pl).

Policja chce, aby podawane na mapie dane jeszcze bardziej zadziałały na wyobraźnię kierowców niż w ubiegłym roku, dlatego zdecydowano się na uruchomienie nowej funkcjonalności. Mapę rozszerzono o informację dotyczącą rodzaju zdarzenia oraz liczbę zabitych z podziałem na użytkowników dróg. Warto dodać, że uwzględnione będą także ofiary, które zmarły w okresie do 30 dni od zdarzenia.

Mapa wypadków drogowych będzie wyświetlana i aktualizowana codziennie, przez okres wakacji, w oparciu o aktualne dane przekazywane bezpośrednio z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Gdzie będzie można spotkać drogówkę?

W tym roku podczas długiego czerwcowego weekendu królował mazowiecki odcinek DK 7. Według danych NaviExpert niemal „11 proc. wszystkich kontroli zgłoszonych przez kierowców na drogach krajowych (uwzględniając autostrady i ekspresówki) między 10 a 14 czerwca pochodziło właśnie z tego odcinka”. Na podium znalazły się jeszcze śląski odcinek DK1 (kierunek Szczyrk i Wisła – prawie 8 proc. zgłoszeń) oraz mazowiecki odcinek DK2 (kierunek Międzyrzecz Podlaski – ponad 5 proc. alertów).

Katarzyna Przybylska z Telematics Technologies wyjaśnia - „Dzięki zgłoszeniom samych kierowców nasz system na bieżąco aktualizuje informacje o tym, jak wygląda sytuacja na drodze. Dotyczy to tak kontroli drogowych, jak i fotoradarów, wypadków. No i oczywiście samych korków, które w okresie wakacyjnym tworzą się na trasach dojazdowych do popularnych miejscowości turystycznych”.