Modernizacja ma polegać na montażu oświetlenia, tak aby same przejścia, jak i zbliżający się do nich piesi byli lepiej widoczni w nocy. Doświetlonych zostanie 299 przejść w 17 różnych dzielnicach Warszawy. Najwięcej znajduje się na Żoliborzu (30), w Wawrze (24) i Wilanowie (23).
To jednak nie koniec doświetlania, bowiem inne modernizacje zostaną wykonane z innych źródeł finansowania, m.in. kolejnej edycji budżetu obywatelskiego.
Na czym polega przebudowa przejść?
Doświetlenie polega na zamontowaniu dodatkowych źródeł światła nad przejściami dla pieszych. Chodzi o oświetlanie zebry i jej otoczenia, w tym dojścia do niej. Lampy są precyzyjnie nakierowywane na pasy, aby zapewniały jak najlepszą widoczność pieszych i jednocześnie nie oślepiały kierowców.
Dalsza część tekstu pod materiałem wideo
Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideoWidoczność pieszych na pasach poprawia się na dwa sposoby. Pierwszym jest instalacja uzupełniającego oświetlenia. Polega ona na montażu dodatkowych słupów i opraw oświetleniowych, które są zaprojektowane tak, by oświetlały przechodzącego przez zebrę. Druga metoda to wymiana słupów. Oznacza usuwanie znajdujących się przy przejściach starych słupów i wstawianiu w ich miejsce nowych, wyposażonych w podwójne wysięgniki, aby jeden skierowany był na jezdnię, a drugi na zebrę.
Od 2016 r. do tej pory stołeczni drogowcy doświetlili 1497 przejść przy większości głównych ulic. Jednak na tegorocznej modernizacji nie zakończy się projekt. W przyszłym roku oświetlenie zyska ok. 250 kolejnych przejść. Obecnie ZDM przygotowuje listę, a w maju lub czerwcu ogłosi kolejny przetarg. Prace mają ruszyć w pierwszym kwartale 2023 r.