Modernizacja ma polegać na montażu oświetlenia, tak aby same przejścia, jak i zbliżający się do nich piesi byli lepiej widoczni w nocy. Doświetlonych zostanie 299 przejść w 17 różnych dzielnicach Warszawy. Najwięcej znajduje się na Żoliborzu (30), w Wawrze (24) i Wilanowie (23).

To jednak nie koniec doświetlania, bowiem inne modernizacje zostaną wykonane z innych źródeł finansowania, m.in. kolejnej edycji budżetu obywatelskiego.

Na czym polega przebudowa przejść?

Doświetlenie polega na zamontowaniu dodatkowych źródeł światła nad przejściami dla pieszych. Chodzi o oświetlanie zebry i jej otoczenia, w tym dojścia do niej. Lampy są precyzyjnie nakierowywane na pasy, aby zapewniały jak najlepszą widoczność pieszych i jednocześnie nie oślepiały kierowców.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Widoczność pieszych na pasach poprawia się na dwa sposoby. Pierwszym jest instalacja uzupełniającego oświetlenia. Polega ona na montażu dodatkowych słupów i opraw oświetleniowych, które są zaprojektowane tak, by oświetlały przechodzącego przez zebrę. Druga metoda to wymiana słupów. Oznacza usuwanie znajdujących się przy przejściach starych słupów i wstawianiu w ich miejsce nowych, wyposażonych w podwójne wysięgniki, aby jeden skierowany był na jezdnię, a drugi na zebrę.

Od 2016 r. do tej pory stołeczni drogowcy doświetlili 1497 przejść przy większości głównych ulic. Jednak na tegorocznej modernizacji nie zakończy się projekt. W przyszłym roku oświetlenie zyska ok. 250 kolejnych przejść. Obecnie ZDM przygotowuje listę, a w maju lub czerwcu ogłosi kolejny przetarg. Prace mają ruszyć w pierwszym kwartale 2023 r.