We środę 8 maja, około południa, kierowcy będą mogli skorzystać z nowego odcinka trasy S6. Ten liczący 20 km fragment połączy leżący w pobliżu Szczecina Goleniów z Nowogardem. Umowę na realizację tej trasy w formule projektuj i buduj zawarto w październiku 2015 roku z firmą Budimex. Inwestycja ta kosztowała 424 mln zł. Wykonawca przez pierwszy rok przygotowywał projekt, następnie uzyskiwał niezbędne decyzje, a roboty ruszyły wiosną 2017 roku.

Plan S6 Goleniów-Nowogard Foto: GDDKiA
Plan S6 Goleniów-Nowogard

Nowo wybudowany odcinek tasy S6 łączy drogę S3 z wybudowaną w latach 2010-2012 obwodnicą Nowogardu. W ramach wspomnianej inwestycji wybudowano dwa nowe węzły drogowe (Goleniów Lotnisko i Osina) oraz rozbudowano węzeł Goleniów Północ. Łącznie powstało aż 18 wiaduktów i mostów, w tym przejście dla zwierząt. Zachowano przy tym ciąg dawnej drogi krajowej numer 6, dokonując niezbędnych przebudów na przecięciu z trasą S6. Stara „szóstka” zgodnie z przepisami prawa stała się drogą wojewódzką i będzie służyć ruchowi o charakterze lokalnym.

Roboty przy budowie S6 przebiegały sprawnie i już w 2017 roku były wykonywane pierwsze warstwy nawierzchni. Kierowcy mogli stopniowo korzystać z kolejnych fragmentów nowego układu drogowego. Budowa wiązała się również z pewnymi utrudnieniami, na przykład w dojeździe do lotniska. Już od początku kwietnia kierowcy mogli jednak przejechać nowym przebiegiem, jeszcze z ograniczeniami i częściowo jedną jezdnią. Teraz do dyspozycji na całym odcinku będą dwie jezdnie, a dawna DK6 zostanie udrożniona. Jedynie w rejonie węzłów drogowych pozostaną do czerwca ograniczenia prędkości do 90 km/h związane z wdrażaniem elektronicznego systemu zarządzania ruchem.

W budowie są pozostałe odcinki drogi S6 w kierunku Koszalina. Łącznie to około 100 km od Nowogardu do Koszalina i część obwodnicy Koszalina i Sianowa o długości 12 km. Odcinki te będą gotowe również w tym roku i kierowcy będą mogli skorzystać z całej S6 do Koszalina. Cała budowana trasa skróci czas podróży ze Szczecina do Koszalina o niemal godzinę.

Cała trasa S6 Foto: GDDKiA
Cała trasa S6

Droga S3 na północ od Szczecina

We środę 8 maja rusza też budowa fragmentów drogi S3 od Szczecina w kierunku Świnoujścia. Wykonawca 11 kwietnia otrzymał niezbędne decyzje dla odcinka od Rzęśnicy do Miękowa (długość 19 km), a 26 kwietnia od Miękowa do Brzozowa (długość 22,4 km). To łącznie ponad 40 km drogi ekspresowej, która będzie gotowa w 2021 roku. W ramach inwestycji zostanie dostosowany do współczesnych parametrów wybudowany w latach 70. ubiegłego wieku dwujezdniowy fragment Rzęśnica - Miękowo oraz powstanie odcinek Miękowo-Rzęśnica (obecnie jest tam jedna jezdnia drogi krajowej numer 3). W ramach tych dwóch inwestycji powstaną nowe węzły drogowe, a węzeł Rzęśnica, na którym dotychczas często tworzyły się zatory, zostanie przebudowany.

Mapka S3 Świnoujście - Szczecin Foto: GDDKiA
Mapka S3 Świnoujście - Szczecin

Dla ostatniego odcinka S3 Świnoujście - Troszyn przetarg na realizację zostanie ogłoszony na przełomie 2019/2020 roku, obecnie trwają tam badania geologiczne. Zrealizowanie na przełomie 2023/2024 roku tego odcinka będzie oznaczała ukończenie S3 w województwie zachodniopomorskim. Wcześniej, bo już w przyszłym roku zakończy się przebudowa dwóch ostatnich odcinków autostrady A6, które leżą na wspólnym przebiegu z drogą S3.