Auto Świat Wiadomości Aktualności Błędy w normach emisji spalin. Właścicieli aut czekają problemy

Błędy w normach emisji spalin. Właścicieli aut czekają problemy

Ministerstwo Cyfryzacji zakończyło dodawanie informacji o normach emisji spalin do Centralnej Ewidencji Pojazdów. Każdy właściciel auta powinien na własną rękę sprawdzić, czy przy jego pojeździe widnieje prawidłowy zapis. W przypadku pojawienia się błędu konieczna jest wizyta w wydziale komunikacji.

Błędnie wpisane normy emisji spalin mogą spowodować np. zakaz wjazdu do stref czystego transportu
Błędnie wpisane normy emisji spalin mogą spowodować np. zakaz wjazdu do stref czystego transportuWojciech Wrzesień / Shutterstock

Każdy samochód widniejący w Centralnej Ewidencji Pojazdów ma już przypisaną informację o normie emisji spalin. Została ona przepisana z dowodu rejestracyjnego albo obliczona za pomocą specjalnego algorytmu. W procesie automatyzacji uwzględniono nie tylko takie czynniki jak marka i rok produkcji, ale także moc, pojemność silnika, wariant nadwozia i wersję modelu. Mimo to, w systemie pojawiły się błędy.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Błędy w systemie trzeba zgłosić do wydziału komunikacji

Normę emisji przypisaną do swojego pojazdu można sprawdzić na rządowej stronie historiapojazdu.gov.pl, a niedługo także w mObywatelu. Warto to zrobić, bo w przypadku błędnego przypisania normy przez algorytm, właściciel musi zgłosić się do wydziału komunikacji. Jak tłumaczy Ministerstwo Cyfryzacji:

Raz przypisana przez algorytm norma nie może zostać automatycznie zmieniona. Organem zobowiązanym do zasilania danymi o pojeździe jest organ właściwy do rejestracji pojazdu — w przypadku korekty danych na wniosek właściciela zostaną w CEP zaktualizowane wyłącznie dane dotyczące tego konkretnego pojazdu, którego dotyczył wniosek

— podaje "Interia"

Podczas takiej wizyty, aby udowodnić błąd i przypisać naszemu pojazdowi właściwą normę emisji, musimy mieć następujące dokumenty:

  • świadectwa zgodności WE
  • dopuszczenia jednostkowe pojazdu
  • decyzje o uznaniu dopuszczenia jednostkowego pojazdu
  • świadectwa dopuszczenia indywidualnego WE pojazdu

Większość właścicieli samochodów nie posiada wymienionych wyżej dokumentów. Aby otrzymać ich duplikaty, konieczny jest kontakt z salonem albo importerem, działającymi w imieniu producenta, jak podaje "Interia".

Błędnie wpisana norma może wpływać na wartość samochodów z drugiej ręki

Choć zmiana błędnie wpisanej normy nie jest obowiązkowa i wiążę się z dodatkowym wysiłkiem, to warto się jej podjąć. Rośnie liczba miast ze strefami czystego transportu, także w Polsce planowane jest ograniczenie ruchu samochodów spalinowych. Błędy wpis w CEPiK może spowodować, że dane auto nie zostanie wpuszczone do takiej strefy. Będzie także negatywnie wpływał na jego wartość przy ewentualnej sprzedaży.

Źródła: motoryzacja.interia.pl/spidersweb.pl

URS
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków