Niemal każdego roku okres, w którym wypada dzień Wszystkich Świętych, należy do jednych z najtrudniejszych w całym roku. Na drogach pojawiają się wtedy setki tysięcy kierowców, w tym również tacy, którzy w długą podróż samochodem wybierają się sporadycznie. Do tego dochodzą jeszcze takie czynniki jak szybciej zapadający zmrok, jesienna aura często oznaczająca opady deszczu, a także szereg tymczasowych zmian w organizacji ruchu.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Wszystkich Świętych jednym z najtrudniejszych okresów w całym roku

Policyjne statystyki potwierdzają, że okres Wszystkich Świętych jest jednym z tych, w których dochodzi do wielu tragicznych zdarzeń drogowych. Tylko w 2022 r. w okresie poprzedzającym Wszystkich Świętych i w dniu 1 listopada w 286 wypadkach zginęło 25 osób, a 326 zostało rannych. Ponadto zginęło ośmiu pieszych.

Wszystko wskazuje na to, że tegoroczne statystyki mogą być jeszcze gorsze, bo wyjazdy związane z dniem Wszystkich Świętych potrwają o jeden dzień dłużej niż w 2022 r. Chociaż główne działania policji — kiedyś określane mianem "Akcja Znicz" — zaplanowano na okres od 31 października do 2 listopada br., to większa liczba patroli wyjechała na drogi już w piątek 27 października.

Wzmożony ruch i tysiące policjantów na drogach

Przewidywania policji dotyczące wzmożonego ruchu w ostatni weekend października faktycznie się sprawdziły. W niedzielę na wielu drogach ruch był taki, jaki w dni robocze, a w niektórych miejscach tworzyły się nawet korki. W wielu miastach kursowały już specjalne linie komunikacji miejskiej, umożliwiająca dotarcie do cmentarzy bez konieczności wybierania się swoich samochodem, a w pobliżu nekropolii widać było dodatkowe patrole policji i straży miejskiej.

Oczywiście najwięcej funkcjonariuszy pojawi się na drogach 1 listopada. W ubiegłym roku w szczytowym momencie liczba policjantów biorących udział w akcji związanej z dniem Wszystkich Świętych przekroczyła 6,5 tys. W 2023 r. będzie podobnie i tak samo, jak w poprzednich latach mundurowi będą kierowali ruchem, pomagali kierowcom poruszać się w okolicach cmentarzy i wskazywali miejsca parkingowe, ale też kontrolowali kierowców łamiących przepisy.

Na celowniku piraci drogowi, nietrzeźwi i osoby będący pod wpływem narkotyków

Policja już zapowiedziała, że wzmożone działania potrwają do niedzieli 5 listopada. W tym okresie służbę będzie pełnić więcej patroli, szczególnie na drogach dojazdowych do miast i w okolicach cmentarzy. Mundurowi ostrzegają, że będą zwracali szczególną uwagę na kierowców, którzy będą ignorowali ograniczenia prędkości, przy czym kontrole będą prowadzone głównie w najbardziej niebezpiecznych miejscach. Funkcjonariusze będą również eliminowali z ruchu nietrzeźwych kierujących oraz kierowców będących pod wpływem środków odurzających.

O kłopoty będą prosili się również ci kierowcy, którzy będą parkowali tam, gdzie nie ma wyznaczonych miejsc postojowych — mundurowi ostrzegają, że w takich przypadkach będą zdecydowanie reagowali. Warto również pamiętać, że w wielu miejscach policjanci będą kierowali ruchem i wszyscy uczestnicy ruchu, tj. kierowcy, piesi i rowerzyści, muszą podporządkować się poleceniom i wskazówkom funkcjonariuszy, bo są one ważniejsze od sygnalizacji świetlnej i znaków drogowych.

Mundurowi mają również zwracać uwagę na właściwe używanie zewnętrznych świateł pojazdów, ale też będą wkraczali do akcji w przypadku przestępstw lub wykroczeń takich jak kradzieże samochodów i włamania do aut. Aby ograniczyć potencjalne ryzyko utraty pojazdu lub pozostawionych w nim rzeczy warto upewnić się, że w samochodzie dokładnie zamknęliśmy bagażnik, szyby i drzwi.

Kontrole kierowców ciężarówek i pieszych ignorujących przepisy

Z kontrolami muszą liczyć się także kierowcy ciężarówek. 31 października w godzinach 18.00 — 22.00 oraz 1 listopada w godzinach 8.00 — 22.00 obowiązuje zakaz ruchu pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej (dmc) przekraczającej 12 t. Zakazem nie są objęte autobusy oraz niektóre inne pojazdy ze względu na rodzaj wykonywanego przewozu.

Ostatnią grupą, która powinna również zadbać o swoje bezpieczeństwo, są piesi. Co prawda policja zapowiedziała, że będzie zwracała uwagę na nieprawidłowe zachowania kierowców samochodów wobec pieszych, ale też na pieszych powodujących zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Mowa tu m.in. o nagłym wtargnięciu na jezdnię, przekraczaniu jezdni w miejscach niedozwolonych oraz niewłaściwym korzystaniu z dróg i poboczy. Dla własnego bezpieczeństwa piesi powinni pamiętać o zakładaniu elementów odblaskowych poprawiających ich widoczność na drodze, nie tylko poza obszarem zabudowanym.