Do ich grona dołączy polski kierowca rajdowy – Michał Kościuszko – który po raz drugi zasiądzie za sterami „ruchomej mety” w Poznaniu.

Pozostały trzy tygodnie do Wings for Life World Run. Do startu w światowym biegu zgłosiło się już 60 tysięcy uczestników. Wśród nich są sportowcy: australijscy kierowcy Formuły 1 Daniel Ricciardo i Mark Webber, niemiecka mistrzyni maratonu Sabrina Mockenhaupt i francuski zdobywca Pucharu Świata w narciarstwie zjazdowym Luc Alphand.

W Polsce, 3 maja 2015 r., pojawią się na starcie m.in.: Adam Małysz – kierowca rajdowy, Tadeusz Błażusiak - sześciokrotny Mistrz Świata SuperEnduro, Szymon Godziek – utalentowany polski zawodnik MTB i jeden z najbardziej rozpoznawalnych riderów w Europie, Krysia Guzik (Pałka), utytułowana biathlonistka czy też Jerzy Skarżyński, maratończyk i trener. Warto dodać, że swój udział w Wings for Life World Run w Poznaniu zadeklarowało już dwukrotnie więcej osób niż wzięło udział w 1. edycji biegu. Limit zapisanych uczestników wyznaczony został na 3 tysiące. Każdy z nich – biegacz, czy osoba poruszająca się na wózku – będzie usiłować nie dać się wyprzedzić Samochodowi Pościgowemu, stanowiącemu ruchomą linię mety.

Zakierownicą Samochodu Pościgowego w Polsce, w Poznaniu już po raz drugi usiądzie Michał Kościuszko – polski kierowca rajdowy, dwukrotny rajdowy Wicemistrz Świata 2009 i 2011 w klasyfikacji JWRC i PWRC.

Foto: ACZ / Auto Świat
Wings for Life World Run_kierowcy Samochodów Pościgowych

Gdy dostałem propozycję zostania kierowcą Samochodu Pościgowego, bez wahania zgodziłem się. Zresztą ja często działam impulsywnie i tak samo było w tym przypadku. Później jednak przyszły wątpliwości czy, aby na pewno dobrze zrobiłem. Czy nie porwałem się na coś, co jest wbrew mojej naturze. Ciężko jest mi jeździć wolno. Próbowałem na placu prowadzić auto przez jakiś czas ze stałą prędkością 15 km/h i wytrzymałem może z 30 sekund” - powiedział Michał o swoim udziale w pierwszej edycji biegu Wings for Life.

Mimo ogromnego zamiłowania do szybkości, Kościuszko świetnie sobie poradził jako kierowca Samochodu Pościgowego

Podobne odczucia towarzyszą Davidowi Coulthardowi, który także przyzwyczajony jest do rozwijania zawrotnych prędkości i pokonywania linii mety jako pierwszy. Jednak podczas Wings for Life World Run w przyszłym miesiącu dużo spokojniejsze tempo jazdy wywoła tak silne bicie jego serca, jakiego pewnie nie czuł nigdy wcześniej.

Cóż za ironia”- mówi Coulthard, weteran Formuły 1, uczestnik ponad 240 wyścigów - „Całe życie wciskałem pedał w podłogę a tu, na Silverstone, pojadę z zawrotną prędkością 15 km/h. Dla mnie w tej roli najlepsze jest to, że w końcu prześcignę mojego byłego kolegę z zespołu Marka Webbera, który będzie na trasie w roli biegacza”. – mówi żartobliwie Coulthard.

Felix Baumgartner, który będzie kierowcą podczas Wings for Life World Run

W 2015 roku na trasie pojawi się wielu wspaniałych zawodników. Oznaczać to może długi dzień dla ścigających ich kierowców. I olbrzymią satysfakcję dla wszystkich, którzy zdecydowali się wesprzeć cel biegu.

Aby dołączyć do globalnej społeczności należy zarejestrować się na stronie www.wingsforlifeworldrun.com Udział w biegu gwarantuje dopiero wniesienie opłaty startowej – w całości przeznaczanej na badania nad rdzeniem kręgowym. Rejestracja uczestników trwa do 19 kwietnia (w przypadku płatności przelewem). Po tej dacie - o ile limit nie zostanie wyczerpany - do 28 kwietnia można zapisać się online, ale wówczas płatności będą realizowane tylko kartą kredytową.

TAK TO DZIAŁA

O godzinie 11:30 czasu UTC

z prędkością dokładnie 15 km/h (9,32 mph). O godzinie 12:30 UTC przyspieszą do 16 km/h, o 13:30 UTC do 17 km/h, o 14:30 UTC do 20 km/h, a o 16:30 UTC do 35 km/h. Wszyscy kierowcy przyspieszać będą w tej samej chwili na całym świecie i utrzymywać będą taką samą prędkość. Po dwóch i pół godziny biegacze przebiegną 31 km. Ponieważ wyścig Wings for Life World Run startuje o 11:00 czasu UTC we wszystkich 35 lokalizacjach, konieczny jest nadzór Global Race Control i wsparcie technologiczne, które zapewnią, że kierowcy będą przyspieszać dokładnie w tym samym momencie.

ZA KULISAMI

Samochody Pościgowe wyposażone są w całkowicie nową technologię namierzania, opracowaną specjalnie na potrzeby Wings for Life World Run. Miejsce biegacza zarówno w lokalnym, jak i globalnym rankingu, w dwóch lokalizacjach. Postępy biegaczy ze wszystkich tras oraz ich końcowe wyniki zostaną zarejestrowane przez urządzenie pomiarowe ukryte w numerze startowym. Urządzenie aktywowane jest podczas przekroczenia przez biegacza linii startu i dezaktywowane w momencie dogonienia go przez auto pościgowe. Wtedy też mierzony jest całkowity przebiegnięty dystans.

LICZBY

Samochody Pościgowe na wszystkich trasach wystartują 30 minut po tym, jak Wings for Life World Run rozpoczną biegacze i będą stopniowo przyspieszać zgodnie z obowiązującym na całym świecie schematem.

Schemat podany wg. czasu polskiego:

13:00 – START WYŚCIGU

13:30 – START SAMOCHODU POŚCIGOWEGO – PRĘDKOŚĆ 15 km/h (w przybliżeniu 9,3 mph)

14:30 – ZWIĘKSZENIE PRĘDKOŚCI: 16 km/h (9,94 mph)

15:30 – ZWIĘKSZENIE PRĘDKOŚCI: 17 km/h (10,56 mph)

16:30 – ZWIĘKSZENIE PRĘDKOŚCI: 20 km/h (12,43 mph)

18:30 – ZWIĘKSZENIE PRĘDKOŚCI do 35 km/h (w przybliżeniu 21,75 mph)