W niedzielę przed godz. 18.00 policjanci z Grodziska Mazowieckiego otrzymali zgłoszenie o kolizji drogowej, do której miało dojść w okolicach Podkowy Leśnej. Kierujący Fordem 41-latek stracił panowanie nad kierownicą i uderzył w słup energetyczny. Prawda o przyczynie zdarzenia wyszła na jaw, gdy policjanci sięgnęli po alkomat. Miernik pokazał, że kierowca jechał "na podwójnym gazie", a w organizmie ma ponad trzy promile alkoholu.

Dalszą część artykułu znajdziesz pod materiałem wideo:

Po sprawdzeniu jego danych okazało się, że w ogóle nie powinien siadać za kierownicę. Miał cofnięte uprawnienia do kierowania pojazdami właśnie za jazdę po alkoholu.

"Nieodpowiedzialny kierowca wkrótce odpowie przed sądem za obydwa przestępstwa. Za kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości, a także mimo cofniętych uprawnień musi liczyć się z karą nawet do dwóch lat pozbawienia wolności" informuje asp. szt. Katarzyna Zych z grodziskiej komendy.

Pijani kierowcy w Polsce — statystyka

Jak wynika z dziennych raportów policji, tylko w minionym tygodniu policjanci zatrzymali prawie 1,5 tys. kierowców jadących pod wpływem alkoholu. Pod wpływem alkoholu jeżdżą głównie osoby w wieku 25-39 lat.

Jazda pod wpływem alkoholu — co za to grozi?

Polskie prawo wyróżnia dwa rodzaje jazdy pod wpływem alkoholu. Różnice między nimi są dość istotne, bo to właśnie od stanu zależy wymiar kary.

• Stan po użyciu alkoholu — stężenie alkoholu we krwi kierowcy wynosi między 0,2 a 0,5 promila (0,1-0,25 mg alkoholu na dm3 wydychanego powietrza).

• Stan nietrzeźwości — stężenie alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila we krwi (powyżej 0,25 mg alkoholu na dm3 wydychanego powietrza).

W skrajnych przypadkach za jazdę "na podwójnym gazie" grozi do 60 tys. zł grzywny, 15-letni zakaz prowadzenia samochodu, lub kara więzienia.