Pasażerowie samochodów jeżdżący po miejskich ulicach mogą czuć się bezpiecznie. Obecny poziom ich ochrony przy względnie niskich prędkościach nie daje powodów do narzekań. W odmiennej sytuacji są wszyscy tzw. niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, a w szczególności rowerzyści, kierujący skuterami lub elektrycznymi hulajnogami, czy nawet piesi.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Jak pokazuje rzeczywistość, np. rowerzyści narażeni są na niebezpieczeństwo także wtedy, gdy samochód stoi. Niemiecki serwis 24auto.de precyzuje, że chodzi o zdarzenia określane mianem "Dooring". Są to wypadki, w których kierujący jednośladem uderza w drzwi samochodu po tym, jak kierowca auta otworzy je bez uprzedniego upewnienia się, że może to zrobić. Jeden z niemieckich sądów uznał całkowitą winę kierowcy pojazdu po kolizji z rowerzystą.

Kierowcy powinni znać "holenderski chwyt", bo ten może uratować życie

Ale jest niezwykle prosty sposób na to, by uniknąć tego typu zagrożeń. To tzw. holenderski chwyt. Chociaż technikę tę warto stosować w przypadku każdego samochodu, to jest ona niezwykle ważna w autach dwudrzwiowych, np. coupé, które mają długie drzwi.

"Holenderski chwyt" polega na otwieraniu drzwi kierowcy (w ruchu prawostronnym) nie lewą, ale prawą ręką. W tej sytuacji górna część ciała automatycznie skręca się w lewo, co ułatwia dostrzeżenie zbliżającego się rowerzysty czy innego użytkownika dróg.

"Holenderski chwyt" — technika dobra nie tylko dla kierowców

Tzw. holenderski chwyt może stosować nie tylko kierowca, lecz także pasażerowie pojazdu. Oczywiście osoby siedzące po prawej stronie auta powinny wtedy do klamki drzwi sięgać lewą, a nie prawą ręką. To pozwala uniknąć wypadków związanych z otwieraniem drzwi przy wysiadaniu osób siedzących na przednich lub tylnych siedzeniach. 24auto.de wyjaśnia, że tej techniki ma uczyć wielu instruktorów jazdy w Holandii, co wyjaśniałoby nazwę "holenderski chwyt".

Wiadomo, że stosowanie nowej techniki wymaga wprawy i przyzwyczajenia. Sposobem na przypominanie sobie o jego stosowaniu może być przymocowanie do klamki drzwi jakiegoś elementu zwracającego uwagę, np. kolorowej tasiemki.

Ładowanie formularza...