Od 12 lutego 2022 r. w województwach południowo-zachodnich trwa wzmożony ruch pojazdów wojskowych. To efekt przygotowań do przeprowadzenia ćwiczeń Sabre Strike 22. Wkrótce kolumny wojskowe będzie można spotkać na drogach 11 województw, m.in. na autostradach A1, A2 i A4, drogach ekspresowych S8 i S61, a także drogach krajowych DK16, DK18 i DK63.

Jak poinformowało Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, intensywny ruch pojazdów militarnych potrwa do końca marca 2022 r. Aby ograniczyć możliwe utrudnienia w ruchu, przejazdy kolumn wojskowych będą odbywały się głównie nocą. Mimo to kierowcy muszą liczyć się również z przejazdami w ciągu dnia, także w godzinach szczytu komunikacyjnego. Przemieszczający się sprzęt wojskowy będzie eskortowany i zabezpieczony m.in. przez Żandarmerię Wojskową.

W związku z przygotowywanymi ćwiczeniami przy obiektach inżynierskich znajdujących się na wybranych drogach krajowych pojawiły się znaki wojskowej klasy obciążenia. Jak informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) są one przeznaczone wyłącznie dla kierujących pojazdami wojskowymi i nie mają żadnego znaczenia dla kierowców cywilnych pojazdów. Dodatkowe oznakowanie zostało ustawione w 11 województwach, m.in. w dolnośląskim, łódzkim, mazowieckim i podlaskim.

GDDKiA ostrzega również, że na wybranych trasach, po których będzie poruszał się sprzęt wojskowy, mogą pojawić się czasowe ograniczenia prędkości. Te będą wyświetlane m.in. za pomocą mobilnych (LED) tablic o zmiennej treści i w przeciwieństwie do znaków wojskowej klasyfikacji obciążenia będą dotyczyły cywilnych kierowców.