Podczas wyjazdów warto zachować czujność i nie od razu dać się ponieść urlopowemu klimatowi. Lepsze przygotowanie do podróży pozwoli bezpiecznie i bezstresowo dojechać do celu. Z pomocą mogą tutaj przyjść trzy strony rządowe, które przydadzą się kierowcom, ale nie tylko, bo pasażerowie podróżujący autobusami, autokarami i busami również mogą znaleźć coś dla siebie.

Bezpieczny autobus

Strona rządowa oferuje usługę bezpieczny autobus, gdzie każdy może sprawdzić, czy pojazd, który ma nas dowieźć na miejsce, jest przygotowany do podróży. Wchodząc na stronę, ukazuje się okienko, w którym należy wpisać numer rejestracyjny interesującego nas autobusu. Po przepisaniu go i kliknięciu “Sprawdź pojazd”, każdy może zweryfikować, czy:

  • ma on ważne badanie techniczne, 
  • ma ważne ubezpieczenie OC, 
  • nie jest wyrejestrowany lub kradziony. 

Ponadto można sprawdzić, czy autobus nie jest przepełniony, ponieważ strona pokazuje liczbę miejsc, a nawet stan licznika odnotowany podczas ostatnich okresowych badań technicznych.

Usługa jest aktywna cały rok, zatem można sprawdzać autobusy miejskie albo np. autokar, którym dziecko pojedzie na wakacje.

Stan punktów karnych

Kierowcy mogą z kolei być zainteresowani e-usługą, na której można sprawdzić stan swoich punktów karnych. To szczególnie istotne narzędzie, zwłaszcza od momentu wejścia w życie nowego taryfikatora. Do sprawdzenia punktów wymagane jest logowanie przez swój profil zaufany.

Drugą opcją jest skorzystanie z aplikacji mObywatel, dostępnej zarówno na systemach Android, jak i iOS. Daje ona możliwość nie tylko sprawdzenia punktów, ale także posiadania zawsze przy sobie prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego i karty pojazdu. Ponadto zawsze można podejrzeć, kiedy kończy się ubezpieczenie OC i sprawdzić termin badania technicznego auta.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Historia pojazdu

Ostatnia propozycja skierowana jest szczególnie do tych, którzy właśnie poszukują swoich czterech kółek. Dla wielu kupowanie samochodu to droga przez mękę. Ofert są tysiące, a dobrych samochodów zaledwie garstka, dlatego, zanim zdecydujemy się na auto, warto je dobrze sprawdzić nie tylko pod względem technicznym, ale także jego historii. W tym pomoże "Historia pojazdu", która pozwala zweryfikować m.in. prawdziwość przebiegu i historię przechodzenia badań technicznych. Do sprawdzenia auta potrzebne nam będą:

  • numer rejestracyjny, 
  • numer VIN, 
  • data pierwszej rejestracji. 

W ten sposób można poznać historię pojazdów zarejestrowanych w Polsce, ale również za granicą. W tym drugim przypadku niezbędny będzie jednak profil zaufany. Przy pomocy rządowej strony internetowej można też zgłosić zakup lub sprzedaż pojazdu.

Warto wiedzieć o istnieniu tego typu stron, ponieważ mogą one pomóc w planowaniu wielu wyjazdów. Pamiętajmy jednak, żeby podczas jazdy zawsze mieć głowę na karku, a na jakąkolwiek dłuższą podróż wybierać się wypoczętym i w sprawnym technicznie samochodzie.