• Eksperci od pewnego czasu zalecają kupowanie na zimę opon o szerokości letniego ogumienia
  • Węższe opony są bardziej podatne na utratę przyczepności i wydłużają drogę hamowania
  • Szersze opony nie dla wszystkich kierowców są jednak najlepszym rozwiązaniem
  • Więcej takich historii znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

Wielu kierowców uważa, że opony zimowe powinny być zawsze węższe od letnich. Nie w każdej sytuacji jest to jednak poprawne rozumowanie. Wszystko zależy bowiem od tego, w jakich warunkach podróżuje się zimą.

Węższe opony są bardziej podatne na utratę przyczepności

Przeświadczenie, że zimowe opony powinny być węższe, wzięło się stąd, że mają one większy jednostkowy nacisk na każdy cm kw. powierzchni. Z tego też powodu lepiej "wgryzają się" w luźny i świeży śnieg niż szersze ogumienie. Dlatego np. w rajdach zimowych można zaobserwować, że opony z kolcami są bardzo wąskie.

Węższe opony cechują się także mniejszą podatnością na aquaplaning (utratę przyczepności opony podczas jazdy po nawierzchni pokrytej wodą) w przypadku wjechania w potężne kałuże i błoto pośniegowe. Na tym kończą się jednak zalety węższych opon zimowych.

Zobacz też: Najlepsze opony zimowe i całoroczne na sezon 2020/2021. Wyniki 114 modeli opon do aut różnych klas

Eksperci zalecają kupowanie na zimę opon o szerokości letniego ogumienia

Wymienione wyżej cechy węższych opon w większości przypadków nie są szczególnie istotne. Wynika to m.in. z tego, że zimy w Polsce nie są już tak ostre, a opady śniegu tak obfite, jak kiedyś. Natomiast coraz częściej podczas tej pory roku w naszym kraju dominują dni słoneczne, z temperaturą przekraczającą 7 st. C.

Dodatkowo ulice w okresie zimowym są coraz lepiej utrzymane. Zmieniła się również technologia wykonywania opon zimowych. Nowe ogumienie klasy premium posiada lamelki wykonane w technologii 3D, co znacząco zmniejszyło ich podatność na zjawisko aquaplaningu oraz zwiększyło przyczepność podczas jazdy w śniegu.

Sprawia to, że eksperci zalecają od pewnego czasu kupowanie na zimę opon o szerokości zalecanej przez producenta (czyli tej samej, jaką stosuje się podczas lata).

Zobacz też: O opony trzeba dbać. Kiedy policja może wystawić za nie mandat?

Węższe opony wydłużają drogę hamowania

Należy pamiętać o tym, że węższe opony wydłużają drogę hamowania oraz pogarszają trakcję i trzymanie pojazdu w zakrętach – zarówno na suchej, jak i mokrej nawierzchni.

Istotnym argumentem za zakupem opon zimowych w rozmiarze ogumienia letniego są także potencjalne problemy z ubezpieczeniem. W przypadku kolizji, jeśli rozmiar opon będzie znacznie odbiegał od zaleceń producenta, należy się liczyć z problemami z wypłatą odszkodowania.

Zobacz też: Jakie opony kupują Polacy? Nie tylko cena ma znaczenie

Szersze opony nie zawsze są najlepszym rozwiązaniem

W niektórych sytuacjach to jednak węższe opony sprawdzą się lepiej. O ogumieniu takim powinni pomyśleć kierowcy mieszkający z dala od miast. Zwykle poruszają się oni bowiem po drogach drugiej i trzecie kategorii odśnieżania, czyli tam, gdzie nawierzchnia najczęściej pokryta jest śniegiem.

Ładowanie formularza...