Polacy zdecydowanie stawiają na nowe opony - 78,6 proc. ankietowanych deklaruje, że do swojego samochodu kupuje tylko nowe opony, natomiast tylko 11,5 proc. wybiera używane. Jest także grupa osób, która wybiera raz ogumienie używane, a raz nowe - 8,5 proc.

Opony - najistotniejsza jest cena

Najważniejsze kryterium, jakim kierują się osoby kupujące opony, jest oczywiście cena - 49,8 proc. Zakupów ogumienia dokonujemy zazwyczaj w serwisie samochodowym lub u wulkanizatora (45,2 proc.), a także w internecie – 41,8 proc. Sklepy i hurtownie wybiera 18,7 proc. Polaków.

Choć pieniądze oczywiście grają pierwsze skrzypce, dużo osób zwraca uwagę także na markę i model (34,7 proc.), a co czwarty kupujący kieruje się parametrami opony (25,3 proc.). Data produkcji jest ważna dla 20,8 proc. osób. Dla co piątej osoby ważne są też rekomendacje. 22,3 proc. badanych, zanim kupi nowe opony, bierze pod uwagę opinie i oceny innych kierowców, 22 proc. korzysta z pomocy sprzedawcy, a 18,4 proc. kieruje się rankingami, testami i opiniami ekspertów. Jest też grupa, która analizuje wszystkie powyższe parametry i na tej podstawie wybiera najlepsze opony (13,8 proc.)

Jakie opony kupujemy najczęściej?

Kierowcy najczęściej wybierają opony klasy ekonomicznej - stanowią one 41,7 proc. wszystkich sprzedanych opon. Co ciekawe, na drugim miejscu uplasowało się ogumienie premium (32,8 proc.), a ostatnia jest klasa średnia – 25,5 proc. Taką samą kolejność ma udział w sprzedaży poszczególnych klas opon. Pierwsze są ekonomiczne (39 proc.), zaraz za nimi premium (32 proc.) i te średniej klasy (29 proc.). Zauważono też, że rośnie zainteresowanie oponami klasy premium, które zyskały w 2020 r. blisko 7 proc. w porównaniu do 2019 r.

Letnie, zimowe czy wielosezonowe?

Az 83,5 proc. kierowców zmienia opony sezonowo z letnich na zimowe i na odwrót. Sprzedaż opon letnich w serwisie oponeo.pl wynosiła 45,1 proc., zimowych 36 proc., natomiast po całoroczne ogumienie sięgnęło 18,9 proc. osób. Najczęściej kupujemy opony w rozmiarze 205/55 R16, które od ponad 3 lat utrzymują się na pierwszym miejscu pod względem liczby sztuk sprzedanych przez ten serwis.

Ładowanie formularza...