Ponad dwa lata temu pomysłowy 24 latek z Katowic wypożycza, a następnie szybko sprzedaje Volkswagena i Toyotę warte łącznie ponad 160 tys zł. Wpada przy próbie wyłudzenia dwóch limuzyn Jaguara. Szybko znajduje naśladowcę w Dzierżonowie, który przywłaszczył trzy auta. Jedno zaczął rozbierać na części tuż po odebraniu pojazdu z wypożyczalni. W tym samym roku policja aresztuje we Wrocławiu obywatela Niemiec, który zdążył wyłudzić z firmy Rent a Car osiem luksusowych samochodów o wartości ponad 1,7 mln złotych. Podobne przypadki odnotowano w wielu polskich miastach, m.in. w Bydgoszczy, Krakowie, Poznaniu i w Warszawie. I nie tylko tych największych.

- Kilka lat temu z mojej wypożyczalni skradziono Skodę Fabię - mówi Wojciech Borys, właściciel wypożyczalni aut z Siemianowic Śląskich. - Odnalazła się po kilku miesiącach, już w częściach, na złomowisku w Norwegii.

We wszystkich przypadkach scenariusz był podobny. Samochody pochodziły z wypożyczalni i nie były zwracane na czas. Zwykle po upływie czasu wynajmu kontakt z użytkownikiem się urywał. W przypadku gdy auta nie były odpowiednio zabezpieczone trudno było je odnaleźć.

Dla przeciętnego Kowalskiego wniosek jest prosty – ten kto pożyczył i nie oddał samochodu staje się złodziejem. Z punktu widzenia prawa nic bardziej błędnego – nie ukradł, a przywłaszczył. A to oznacza nawet inny wymiar kary, o ile w ogóle uda się złapać winowajcę.

Nieuczciwi klienci

Według specjalistów od zabezpieczeń są trzy grupy nieuczciwych klientów. Pierwszą stanowią osoby posługujące się fałszywymi dokumentami tożsamości, dzięki którym łatwo dopełniają formalności związanych z wypożyczeniem auta. W drugiej grupie mieszczą się tzw. desperaci, który nie ukrywają swojej prawdziwej tożsamości, ale chętnie przejmują auta. Do trzeciej grupy zaliczani są zaś klienci, którzy przedłużając okres wynajmu bez uzgodnienia i często unikają kontaktu z właścicielem pojazdu.

Wszystkich nieuczciwych klientów wypożyczalni łączy jedno: klasyfikacja prawna pojazdów, których nie zwrócono do firm wynajmujących auta. Samochód który nie wróci do wypożyczalni jest traktowany jako przywłaszczony a nie skradziony. I stanowi realną stratę dla firmy. Nie licząc bowiem czasu trwania postępowania, to uzupełnienie braków w parku pojazdów zajmuje sporo czasu szczególnie, gdy określone auto nie jest dostępne od ręki u dilera.

Obiecujący biznes

Wydawać by się mogło, że problem z wypożyczaniem samochodów nie jest tak duży, gdyż mało kto potrzebuje skorzystać z usług wynajmu. Wciąż jeszcze pokutuje przekonanie rodem z PRL, że wypożyczonymi autami poruszają się zwykle VIPy, biznesmeni w podróży służbowej oraz turyści z zachodu. Nic bardziej błędnego!

Wraz z upowszechnieniem ubezpieczeń w ramach których kierowcy mogą skorzystać z samochodów zastępczych na czas naprawy uszkodzonego rośnie popularność usługi najmu krótko- i średnioterminowego. A to ma przełożenie na zwiększenie się liczby firm wynajmujących oraz samochodów. Według danych PZWLP (Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów) tylko od lipca do końca września 2016 r.  firmy Rent a Car zrzeszone w organizacji  kupiły niemal 1,9 tys. nowych aut osobowych. 8 dużych sieciowych polskich i międzynarodowych wypożyczalni (m.in. AVIS, Budget, Hertz, Panek, Sixt) zrzeszonych w PZWLP dysponuje już flotą ponad 14 tys samochodów. I będzie się ona dalej powiększać.

Pomysłowość nie zna granic

Upowszechnienie usługi samochodu zastępczego zaowocowało nową metodą praktykowaną przez nieuczciwych klientów.  Do firmy ubezpieczeniowej trafia zgłoszenie o zdarzeniu drogowym (w rzeczywistości nie miało miejsca) i poważnym uszkodzeniu pojazdu wyższej klasy (zwykle premium). Poszkodowany otrzymuje zatem za pośrednictwem współpracującej wypożyczalni samochód podobnej klasy. Niestety zwykle rzekomym poszkodowanym jest złodziej lub osoba pełniąca rolę „słupa”, którzy nie zwracają samochodu po upływie okresu umowy najmu.

Przedstawiciel jednej z wypożyczalni podkreśla, że procedury wynajmu pojazdu osobom ubezpieczonym mają uproszczoną formę, co oznacza mniej skuteczną weryfikację. Łatwiej bowiem zakładać, że to ubezpieczyciel sprawdził czy szkoda miała miejsce i właściwie ocenił rzetelność klienta. Z punktu widzenia prawa oznacza to jedno: brak zachowania należytej staranności.

Jak wypożyczalnie bronią się przed utratą samochodów?

Nie jest szczególną tajemnicą, że to wypożyczalnie chętnie sięgają po zaawansowane metody ochrony swoich aut. W przypadku bardziej wartościowych modeli korzystają z rozwiązania, które wydaje się najskuteczniejsze: monitoringu, dzięki któremu można błyskawicznie zlokalizować samochód. Wystarczy tylko sprawdzić, gdzie znajduje się auto, a następnie powiadomić Policję oraz inne służby.

Niestety nie każdy system sprawdza się na co dzień. Dariusz Kwakszys z Gannet Guard Systems zwraca uwagą na metody stosowane przez specjalistów – „Wielu złodziei wykorzystuje zagłuszarki które dezaktywują moduły montowane w samochodach. Tym bardziej, że najczęściej z góry zakładają, że pojazdy z wypożyczalni posiadają takie systemy na swoim pokładzie”.

Urządzenia zagłuszające sprawdzają się szczególnie w przypadku systemów opartych na łączności poprzez sieci telefonii komórkowej GSM. Stąd część klientów korzysta z modułów oparte na łączności radiowej działającej na innych częstotliwościach niż sieci telekomunikacyjne. Moduł aktywuje się w momencie kradzieży, a dzięki temu, że mając własną baterię i nie korzysta z systemu zasilania samochodu, nie zdradza swojej obecności na pokładzie pojazdu – dodaje Dariusz Kwakszys.

Działanie systemu popularnie nazywanego „radiowym” sprawdzili w zeszłym roku dziennikarze tygodnika Auto Świat. Pojazd wyposażony w moduł LoJack ukryto na czwartej kondygnacji parkingu podziemnego w centrum Warszawy, gdzie występują silnie zakłócenia elektromagnetyczne. Auto odnaleziono w ciągu niecałej godziny od rozpoczęcia poszukiwań.

Co dalej?

Nawet najbardziej zaawansowany system lokalizowania samochodów nie pomoże, gdy wynajmujący jeszcze w trakcie legalnego okresu wypożyczenia auta zaczną je rozbierać na części. Wówczas można odzyskać jedynie to co pozostanie z samochodu. Źródła problemu można upatrywać m.in. w wysokich cenach części zamiennych, które niekiedy zbliżają się do granic absurdu. Skoro za banalny wkład do lusterka do jednego z popularnych modeli Skody trzeba było zapłacić ponad 1000 zł, centralny wyświetlacz do BMW ponad 9 000 zł czy za nowe radio do Toyoty ponad 10 000 zł, to trudno się dziwić, że nieuczciwi nie opierają się okazjom na szybkie wzbogacenie.