W każdy wakacyjny piątek już od godziny 18 zaczyna obowiązywać zakaz ruchu dla ciężarówek o DMC powyżej 12 ton. GITD wyjaśnia, że zakaz ustanowiono przede wszystkim po to, by poprawić przepustowość dróg w dniach, w których panuje wzmożony ruch aut osobowych. Nietrudno zgadnąć, że inne zdanie mają zaś kierowcy zawodowi, których pojazdy objęto zakazem.

Zakaz obowiązuje w wyznaczonych godzinach w każdy weekend wakacji. W piątek są to godziny od 18 do 22. W soboty nie można poruszać się od godz. 8 do 14. W przypadku niedziel zakaz jest najdłuższy, gdyż wskazano okres od godz. 8 rano do 22.

Zakaz nie jest bezwzględny, przewidziano kilka wyjątków. Ograniczenia nie dotyczą transportu artykułów szybko psujących się, lekarstw, środków medycznych, paliw oraz żywych zwierząt. Zakaz nie obowiązuje także pojazdów wykorzystywanych na potrzeby akcji ratowniczych i humanitarnych czy ekip serwisowych usuwających awarie oraz służb pomagających podczas klęsk żywiołowych. Dopuszczono także m.in. pojazdy używane przy budowie dróg i ich utrzymaniu, zapewnieniu zaopatrzenia statków morskich czy modele do przewozu sprzętu transmisyjnego stacji radiowych i telewizyjnych czy obsługi imprez masowych oraz transportu odpadów komunalnych i nieczystości ciekłych.

Z zakazu zwolniono także pojazdy powracające z zagranicy (zakończenie przewozu w Polsce). Ograniczenia nie obowiązują także aut, które wjechały do Polski "poza terminami lub godzinami obowiązywania zakazu, w odległości do 50 km od miejsca przekroczenia granicy" (cytat z informacji GITD). W katalogu zwolnień wskazano także pojazdy oczekujące na granicy na wyjazd z naszego kraju.