Powodem są na pewno stosunkowo niskie koszty startów oraz kompaktowość trasy, która pozwala kibicom oglądać rywalizację praktycznie nie ruszając się z miejsca. Również piknikowy klimat i bezpośredni kontakt z zawodnikami oraz pojazdami stanowią o czarze tego typu imprez.

Historia wyścigów górskich sięga początku XX wieku i jak zwykle w takich przypadkach związana jest ze zbiegiem okoliczności. Pierwsze automobile, które powstawały wymagały dużej ilości testów i producenci uznali, że najlepszym sposobem sprawdzenia możliwości technicznych auta będzie pokonanie drogi wiodącej pod górę.

Foto: Auto Świat

Taka wspinaczka dawała lepszy obraz możliwości samochodu lecz również przyczyniła się do powstania rywalizacji pomiędzy kierowcami. Różna technika pokonywania zakrętów jednym przynosiła lepszy czas, drugim gorycz przegranej. W takich okolicznościach narodziła się dyscyplina sportu zwana popularnie w Polsce wyścigami górskimi.

Na pewno wszyscy zastanawiają się dlaczego wyścig nie jest rozgrywany w ramach standardowej formuły, na zamkniętym torze, gdzie podczas pokonywania kolejnych okrążeni można sobie wypracować lub stracić przewagę nad przeciwnikami. Faktycznie nazwa jest nieco myląca i zawody bardziej przypominają odcinek specjalny na rajdzie niż tradycyjny wyścig. Jednak kierowca ściga się bez pilota i tak jak w wyścigu płaskim jedną ze składowych sukcesu jest dobre zapamiętanie trasy.

Foto: Auto Świat

W tym roku cykl GSMP to siedem podwójnych rund odbywających się zarówno w Polsce, jak i na Słowacji. Dla zawodników oznacza to, że sobotnie i niedzielne podjazdy liczone są oddzielnie, a co za tym idzie podczas jednego wyścigowego weekendu można zdobyć dwa razy więcej punktów w klasyfikacji.

Na trasie pojawiają się samochody z różnych klas i grup, a ciekawostką jest fakt stworzonej specjalnie w tym roku klasy historycznej. Dzięki temu możemy oglądać nie tylko formuły i nowoczesne, pełne przeróbek samochody turystyczne, ale również auta świętujące swoje sukcesy w latach osiemdziesiątych i siedemdziesiątych. Staranność oddania szczegółów odbudowanych samochodów cieszy oko każdego fana, a szybka jazda dodaje adrenaliny podczas weekendowych zawodów.

Serdecznie zapraszamy na relację LIVE z ostatnich rund, które odbędą się w Korczynie. Wyścig Prządki zamyka tegoroczne zmagania. Z pewnością podczas zawodów rozstrzygną się poszczególne tytuły mistrzowskie, więc emocji nie zabraknie, bo każdy zawodnik będzie walczyć do ostatnich metrów o jak najlepszy czas. Więcej szczegółów na stronie gsmp-korczyna.cba.pl oraz pzm.pl