Apple wypuścił AirTaga na rynek, aby pomóc ludziom śledzić ich klucze, bagaże i inne łatwe do zgubienia przedmioty. Teraz złodzieje wykorzystują urządzenie do monitorowania lokalizacji czegoś innego: samochodów klasy premium.

Policja w Yorku opublikowała film, na którym przestrzega kierowców i instruuje, jak można zwiększyć bezpieczeństwo swojego auta. – AirTagi są umieszczane w niewidocznych miejscach pojazdów, gdy są one zaparkowane w miejscach publicznych, takich jak centra handlowe lub parkingi – tłumaczy detektyw Jeff McKercher z York Regional Police.

Nowy sposób na kradzież auta

Policja alarmuje, że AirTagi są ukrywane w zaczepach przyczep, zderzakach i innych trudnych do zauważenia miejscach na pojazdach. Ponieważ AirTag został zaprojektowany tak, aby nie rzucał się w oczy, jest wiele miejsc, w których złodzieje samochodów mogą umieścić urządzenie, by kierowca szybko go nie odnalazł.

Jak przebiega kradzież auta nową metodą? Znaczniki są zaprojektowane w taki sposób, aby zaczynały wydawać ostrzeżenia pobliskim telefonom firmy Apple od ośmiu do 24 godzin po oddzieleniu od właściciela. To pozostawia mnóstwo czasu dla złodzieja, aby umieścić urządzenie na pojeździe, śledzić i w odpowiednim momencie ukraść auto, zanim właściciel zorientuje się, że miał przyczepionego AirTaga do swojego pojazdu.

Policja z Yorku apeluje, by zachować szczególną ostrożność i daje rady, jak zabezpieczyć się przed taką kradzieżą:

  • Jeśli posiadasz iPhone'a, możesz otrzymać powiadomienie, że w pobliżu znajduje się cudzy AirTag;
  • Jeśli to możliwe, parkuj samochód w zamkniętym garażu, ponieważ większość pojazdów jest kradziona z podjazdu i otwartych przestrzeni;
  • Używaj blokady kierownicy, która będzie również działać jako wizualny odstraszacz.