Prawo jazdy — zmiany od 7 sierpnia

Na ten dzień czekało wielu kierowców, którzy dopiero co zdali egzamin na prawo jazdy. Od 7 sierpnia 2023 r. zaczyna obowiązywać tymczasowe cyfrowe prawo jazdy, które będzie dostępne za pośrednictwem aplikacji mObywatel, przy czym słowo "będzie" nie jest przypadkowe. Bo choć zmiany zaczynają obowiązywać już dziś, to nie od razu wszyscy świeżo upieczeni kierowcy będą mogli z niego skorzystać.

- podsumował minister cyfryzacji Janusz Cieszyński.

O tymczasowym cyfrowym prawie jazdy mówiło się już od dawna, choć ministerstwo ociągało się z wprowadzeniem tej pożytecznej zmiany. Ostatecznie termin jej wprowadzenia wyznaczono na lipiec 2023 r., ale terminu nie udało się dotrzymać — debiut cyfrowego tymczasowego prawa jazdy wyznaczono na dziś, choć — jak wspomnieliśmy powyżej — nowa funkcja w aplikacji mObywatel będzie dostępna dla wszystkich zainteresowanych dopiero 21 sierpnia.

To niejedyna ważna zmiana dla kierowców w mObywatelu. Kierowcy, szykujcie loginy. Po 21 sierpnia trzeba będzie zalogować się w aplikacji

Poniższe wideo w 50 sekund wyjaśnia, jak dodać prawo jazdy w aplikacji mObywatel:

Tymczasowe prawo jazdy w aplikacji mObywatel

Obecnie osoba, która zdała egzamin na prawo jazdy, musi czekać kilka tygodni na wyrobienie dokumentu przez urząd oraz wydanie decyzji administracyjnej przez właściwy organ. Nowa funkcja w mObywatelu 2.0 wypełni czas oczekiwania na fizyczny dokument. Dzięki niej zaraz po zdaniu egzaminu świeżo upieczony kierowca ma znaleźć swoje tymczasowe prawo jazdy. Jak to możliwe?

Obecnie egzaminator poświadcza wynik egzaminu podpisem elektronicznym, który od razu trafia do odpowiedniego urzędu. Informacja o tym ma być natychmiast przesyłana na serwery aplikacji mObywatel 2.0.

Tymczasowe cyfrowe prawo jazdy zostanie unieważnione, gdy w systemie pojawi się informacja między innymi o:

  • zatrzymaniu dokumentu prawa jazdy,
  • zakazie prowadzenia pojazdów,
  • cofnięciu uprawnień,
  • odmowie wydania prawa jazdy,
  • zmianie wyniku egzaminu na negatywny.

Warto nadmienić, że tymczasowe prawo jazdy mogą pobrać kierowcy wszystkich kategorii, którzy pomyślnie zdali egzamin państwowy. Tymczasowe prawo jazdy jest ważne przez 30 dni.