Auto Świat Wiadomości 20 lat temu były wszędzie. Teraz spotkać te znaki to prawdziwa rzadkość

20 lat temu były wszędzie. Teraz spotkać te znaki to prawdziwa rzadkość

Jeszcze niecałe 20 lat temu białe tablice z czarnymi napisami miejscowości można było spotkać w całej Polsce. Dzisiaj jest już to rzadkość, a same tablice zostały zastąpione przez zielone, które obowiązują aktualnie.

Białe tablice z nazwami miejscowości to w Polsce już prawdziwa rzadkość (facebook.com/podrodzedogsu)
PhotoRK / Shutterstock
Białe tablice z nazwami miejscowości to w Polsce już prawdziwa rzadkość (facebook.com/podrodzedogsu)

W krajobrazie polskich dróg przez dziesięciolecia dominowały białe tablice z czarnymi napisami, informujące kierowców o wjeździe do kolejnych miejscowości. Były one nieodłącznym elementem podróży po naszym kraju. Teraz spotkanie ich na drodze to wielkie wydarzenie.

Białe tablice na polskich drogach. Teraz to już rzadkość

Z punktu widzenia prawnego białe tablice z nazwą miejscowości nie mają żadnego znaczenia, poza symbolicznym. Do 2005 r. informowały o wjeździe lub opuszczaniu danej miejscowości oraz o początku i końcu obszaru zabudowanego.

"Białe tablice z nazwą miejscowości? Jest ich coraz mniej, ale można je jeszcze spotkać, podróżując po Polsce, najczęściej gdzieś na wsi. Znak ten już właściwe nic nie oznacza, od dawna nie jest w użyciu. Ten ze zdjęcia witał przyjezdnych do stolicy tuż obok stacji Warszawa — Gołąbki" — napisał na Facebooku profil Po drodze do GS-u w 2020 r.

Tablice oznaczające miejscowość i obszar zabudowany

Teraz o wjeżdżaniu lub wyjeżdżaniu z danej miejscowości informują nas tablice E-17a i E-18a w zielonym kolorze. Do 1999 roku znak E-17a miał oznaczenie E-19 i oznaczał wjazd do miejscowości nie stanowiącej obszaru zabudowanego. Znak E-18a oznacza wyjazd z miejscowości i został wprowadzony w 1999 r. — wcześniej tę funkcję pełnił znak E-13.

Znak E-17a
Znak E-17aWikimedia/ domena publiczna

Ponadto przy tablicach z nazwami miejscowości można spotkać się ze znakami informującymi o wjeździe lub wyjeździe z obszaru zabudowanego. Początek takiego terenu oznacza znak D-42, a koniec D-43.

DKO