W krajobrazie polskich dróg przez dziesięciolecia dominowały białe tablice z czarnymi napisami, informujące kierowców o wjeździe do kolejnych miejscowości. Były one nieodłącznym elementem podróży po naszym kraju. Teraz spotkanie ich na drodze to wielkie wydarzenie.
Białe tablice na polskich drogach. Teraz to już rzadkość
Z punktu widzenia prawnego białe tablice z nazwą miejscowości nie mają żadnego znaczenia, poza symbolicznym. Do 2005 r. informowały o wjeździe lub opuszczaniu danej miejscowości oraz o początku i końcu obszaru zabudowanego.
"Białe tablice z nazwą miejscowości? Jest ich coraz mniej, ale można je jeszcze spotkać, podróżując po Polsce, najczęściej gdzieś na wsi. Znak ten już właściwe nic nie oznacza, od dawna nie jest w użyciu. Ten ze zdjęcia witał przyjezdnych do stolicy tuż obok stacji Warszawa — Gołąbki" — napisał na Facebooku profil Po drodze do GS-u w 2020 r.
Tablice oznaczające miejscowość i obszar zabudowany
Teraz o wjeżdżaniu lub wyjeżdżaniu z danej miejscowości informują nas tablice E-17a i E-18a w zielonym kolorze. Do 1999 roku znak E-17a miał oznaczenie E-19 i oznaczał wjazd do miejscowości nie stanowiącej obszaru zabudowanego. Znak E-18a oznacza wyjazd z miejscowości i został wprowadzony w 1999 r. — wcześniej tę funkcję pełnił znak E-13.
Ponadto przy tablicach z nazwami miejscowości można spotkać się ze znakami informującymi o wjeździe lub wyjeździe z obszaru zabudowanego. Początek takiego terenu oznacza znak D-42, a koniec D-43.