• Wtorek zgodnie z przewidywaniami stał się historycznym dniem, jeśli chodzi o ceny paliw
  • W wielu miastach Polski cena za litr benzyny przekroczyła sześć złotych
  • Prawdziwy rekord padł w Warszawie, tam za litr benzyny można zapłacić nawet 6,77 zł
  • W woj. dolnośląskim zapłacimy 6,39 zł, a w woj. podlaskim 6,29 zł
  • Więcej takich historii znajdziesz na stronie głównej Onetu

Według szacunków analityków przekroczenie sześciu złotych za litr benzyny było kwestią dni czy tygodni. Jeszcze wczoraj pisaliśmy o cenie benzyny 98: "jest 5,99 zł, będzie nawet 6,15 zł za litr". Ten scenariusz spełnił się właśnie dzisiaj. Na stacjach paliw w całej Polsce cena za litr benzyny przekroczyła historyczne sześć złotych.

Wpływ na rosnące ceny ma nadchodząca zima, z którą rośnie popyt na paliwo, słabnący kurs złotego, a także ograniczona podaż i ceny ropy.

Na wielu stacjach benzynowych w całym kraju litr benzyny 98 kosztuje już ponad sześć złotych. Te podnoszą ceny nawet kilka razy dziennie - dzisiaj nastąpiła kolejna podwyżka. W stosunku tygodnia za bak można zapłacić nawet kilkanaście złotych więcej.

Najdrożej w woj. mazowieckim i podlaskim

Sprawdziliśmy, gdzie cena benzyny poszybowała w górę i przekroczyła sześć złotych za litr.

Według danych z portalu cenapaliw.pl najdrożej jest w woj. mazowieckim, a dokładniej w Warszawie, gdzie litr benzyny 98 kosztuje nawet 6,77 zł.

Ceny paliw 12.10.2021 Foto: Auto Świat
Ceny paliw 12.10.2021

Drogo jest także w woj. dolnośląskim, gdzie benzyna kosztuje 6,39 zł. Niewiele taniej jest w woj. podlaskim, w Białymstoku litr benzyny kosztuje 6,29 zł. W wielkopolskim cena za litr benzyny sięgnęła 6,24 zł. Cena paliwa poszybowała także w woj. śląskim, w Gliwicach za litr benzyny zapłacimy nawet 6,22 zł. W Sosnowcu 6,20 zł. Tyle samo zapłacimy w woj. lubuskim w Zielone Górze.

Odrobinę taniej jest w woj. zachodniopomorskim, w Darłowie za litr benzyny można zapłacić 6,12 zł. W woj. pomorskim cena poszybowała do 6,10 zł. W woj. małopolskim i kujawsko-pomorskim za litr paliwa także zapłacimy powyżej sześciu złotych, dokładnie 6,02 zł.

Niebezpiecznie drogo robi się też w woj. podkarpackim, gdzie litr benzyny kosztuje 5,99 zł. W woj. świętokrzyskim cena za litr wynosi dziś 5,94 zł.

Wszystko wskazuje na to, że nie są to ostateczne ceny. A podobnych podwyżek możemy spodziewać się także w miejscach, które nie znalazły się na powyższej liście. Ostatni raz za litr benzyny płaciliśmy sześć złotych w 2012 r.

Źródło: "Auto Świat", cenapaliw.pl

(DSZ)