Klika dni temu padła rekordowa cena oleju napędowego: 4833 zł za 1000 litrów w hurcie. Na stacjach również mamy odczuć podwyżki.

Ceny paliw w górę. Ile zapłacimy za benzynę?

Jak prognozuje ekspercki portal e-petrol.pl, cena benzyny jeszcze w tym tygodniu przekroczyć powinna historyczne 6 zł za litr. Według ich sugestii bezołowiowa "98" kosztować będzie w przedziale 6,02-6,15 zł, a za zwykłą "95" zapłacimy od 5,86 do 5,99 zł. Litr gazu będzie kosztować od 3,03 do 3,15 zł. Czarny scenariusz nie dotyczy jedynie diesla.

Zerknij: Tak szybko drożeją paliwa

Dalsza część artykułu pod wideo:

Jak wynika z cennika na stronie Orlenu, litr benzyny 95 w hurcie to 4,76, a za litr "98" hurtownicy zapłacą 5,02 zł. W praktyce oznacza to, że w ciągu czterech tygodni ceny podskoczyły o ok. 10 gr.

Sprawdź: Porównał rachunki za paliwo z 2020 i 2021 r. Różnica robi wrażenie

Wiele osób, które chciały umknąć przed rosnącymi kosztami, decydowało się na montaż w samochodzie instalacji LPG. Gaz uchodził zawsze za najtańsze paliwo napędowe do aut. Jednak i LPG złamało ostatnio psychologiczną barierę i jego cena przekroczyła 3 zł za litr. Jednak, jak szacują analitycy, to nie koniec.

Czytaj: Nowe oznaczenia na stacjach paliw obowiązkowe od stycznia

"Benzyna średnio 5,89 zł/l kosztowała na polskim rynku 9 lat temu i z naszych obliczeń wynika, że w najbliższych dniach także ten historyczny rekord zostanie jeśli nie pobity, to z pewnością wyrównany. Warto zwrócić też uwagę na relację cenową dzielącą diesla i benzynę, która z każdym tygodniem maleje i możliwe, że niebawem ceny obu tych paliw się zrównają i będą oscylować wokół 6 zł za litr" - można przeczytać w analizie e-petrol.

Ładowanie formularza...

Cena benzyny wyższa od wtorku?

Media motoryzacyjne wskazują, że historyczna granica, jeśli chodzi o ceny paliw, ma zostać przekroczona we wtorek. O ile sama podwyżka wydaje się nieunikniona, tak co do samej daty - może to być wtorek, ale nie musi.

"To, że hurtowe ceny paliw ogłaszane są z tygodnia na tydzień, nie znaczy, że na stacjach paliwo drożeje raz w tygodniu! Stacje benzynowe podnoszą lub - jak kto woli - zmieniają ceny paliw codziennie, a nawet - jeśli jest potrzeba - kilka razy dziennie" - pisał w swojej analizie na auto-swiat.pl Maciej Brzeziński.

Do tej pory najwyższą cenę benzyny na polskich stacjach zanotowano w 2012 r. Wówczas za litr paliwa płaciliśmy sześć złotych, a na niektórych stacjach nawet więcej - donosił Puls Biznesu.

O cenach paliw decydują głównie cena ropy i kurs dolara. Jak podaje Business Insider, na cenę ropy ma z kolei obecnie wpływ gaz. Wszystko przez braki w zaopatrzeniu w gaz ziemny, które powodują wzrost zapotrzebowania na ropę.