- Wszystkie sprawdzone przez nas gry są darmowe
- Część z nich potrafi zająć na ładnych kilka godzin, część to zwykła strata czasu
- Najwięcej punktów zdobyły Gear Club oraz Asphalt 9
Na oba popularne mobilne systemy operacyjne (Android, iOS) dostępne są setki różnych gier i symulatorów samochodowych. Jedne są darmowe, inne płatne, jedne okazują się dobre, inne tylko niepotrzebnie zaśmiecają pamięć w naszych telefonach. A jak oddzielić ziarno od plew? To proste: przetestować kilka popularnych produktów. Żeby jednak wyniki były bardziej wiarygodne, poprosiliśmy o pomoc eksperta od tych spraw. Ma 14 lat, na grach zjadł (mleczne) zęby i lepiej od nas oceni testowane produkty. Uwaga: każda gra (patrz galeria!) w każdej kategorii mogła zdobyć pięć punktów, a więc łącznie – 25.
Naszym zdaniem
Skoro coś jest za darmo, to jest do niczego? Nic z tych rzeczy. Kilka aplikacji dostępnych bezpłatnie okazuje się naprawdę godnych uwagi. Ze wszystkich przetestowanych przez naszego eksperta produktów warto zwrócić uwagę na siedem (to te do CSR Racing 2 włącznie), zaś dwie aplikacje (Asphalt 9 oraz Gear Club) powinny przyciągnąć przed ekran nawet wymagającego miłośnika rozrywki na smartfonie.
W tej grze chodzi o to, żeby przeprowadzić samochód przez tor przeszkód, a następnie... zaparkować w wyznaczonym miejscu. Program punktuje dobrą grafiką, ale sama rozgrywka okazuje się powolna i mało urozmaicona. Dodatkowy minus: duża ilość natarczywych reklam. Dostępne pojazdy: Ferrari, Bugatti, Hummer, Rolls-Royce.
Grafika 3 pkt
Poziom rozrywki 1 pkt
Czy wciąga? (miodność) 2 pkt
Stopień trudności 3 pkt
Sterowanie 1 pkt
Łącznie 10 pkt
Fajny pomysł to wyścigi po zróżnicowanych, zmieniających się nawierzchniach. Pochwały też za ładną grafikę w wysokiej rozdzielczości. Ciekawostka: gracz sam nie steruje samochodem (!), ale musi w trakcie jazdy pilnować takich kwestii, jak np. driftowanie i uruchamianie układu dotryskującego podtlenek azotu. Na plus: prawie nie ma reklam, poziom trudności jest dobrze wyważony. Świetna gra dla początkujących, którzy szybko chcą zaznać smaku wygrywania. Dostępne samochody: od BMW Z4 po Nissana GT-R.
Grafika 5 pkt
Poziom rozrywki 4 pkt
Czy wciąga? (miodność) 4 pkt
Stopień trudności 3 pkt
Sterowanie 3 pkt
Łącznie 19 pkt
Apka niemal równie słaba, jak Real City Car. Gra stara się być realistyczna – np. do tankowania trzeba wysiąść z auta i „samodzielnie” napełnić zbiornik – ale wykonywanie takich operacji na smartfonie okazuje się na dłuższą metę męczące i nużące. Jeśli mielibyśmy ten produkt za coś pochwalić, to na pewno za realistyczne podejście do kierowania i operowania gazem. Dostępne samochody: fikcyjne modele.
Grafika 1 pkt
Poziom rozrywki 2 pkt
Czy wciąga? (miodność) 2 pkt
Stopień trudności 2 pkt
Sterowanie 1 pkt
Łącznie 8 pkt
Również ta aplikacja punktuje dzięki dobrej grafice. Mała ilość reklam pozwala bez większych przerw cieszyć się rozgrywką, ale... gra szybko robi się nudna. Wyścigi typu drag strip (np. 1/4 mili), gdzie główna aktywność gracza sprowadza się do zmieniania biegów i dozowania podtlenku azotu, szybko uśpią nawet najwytrwalszych gamerów. Dostępne samochody: od Mini po LaFerrari.
Grafika 4 pkt
Poziom rozrywki 2 pkt
Czy wciąga? (miodność) 3 pkt
Stopień trudności 2 pkt
Sterowanie 2 pkt
Łącznie 19 pkt
Gra krótka i dobra, ale niespecjalnie wciągająca. Wystarczy, że zagrasz 3-4 rundy i w zasadzie będziesz mieć dość. Czyli 10 minut i po sprawie, a to chyba nie o to chodzi... Nie pomaga tu też co najwyżej przeciętna grafika. Oferta dostępnych aut obejmuje m.in.: Subaru WRX STi, amerykańskie muscle cary oraz stuningowane Porsche 911.
Grafika 3 pkt
Poziom rozrywki 4 pkt
Czy wciąga? (miodność) 2 pkt
Stopień trudności 3 pkt
Sterowanie 3 pkt
Łącznie 15 pkt
Oto subiektywny faworyt naszego oswojonego gracza. Duża zaleta to dopracowana grafika, ale najwięcej frajdy daje sama rozgrywka – przechodzenie przez kolejne etapy oznacza dużo radości i dobrej zabawy. Gracz musi sam kontrolować zarówno prędkość, jak i kierunek jazdy, a to w przypadku innych gier wcale takie oczywiste nie jest! Reklamy są mało natarczywe, a jedynym minusem jest chyba nieco za niski poziom trudności – wprawni gracze szybko posiądą umiejętności pozwalające seryjnie wygrywać bieg za biegiem. Dostępne samochody to m.in.: Nissan GT-R, Porsche 911, McLaren, Lotus oraz Corvette.
Grafika 4 pkt
Poziom rozrywki 5 pkt
Czy wciąga? (miodność) 4 pkt
Stopień trudności 5 pkt
Sterowanie 5 pkt
Łącznie 23 pkt
Wbrew nazwie w tej grze ścigasz się i w mieście, i poza nim. Najwięcej frajdy sprawiają szybkie tempo rozgrywki oraz łatwe sterowanie. Sęk w tym, że tryb kariery jest tak długi i rozbudowany, że zanim uzbierasz wystarczająco dużo kasy, żeby móc „kupić” coś więcej niż tylko małe auto segmentu B, to zdążysz się już setnie znudzić. Ponadto denerwują reklamy wyświetlane po każdej rundzie. Dostępne auta: od VW Polo po Bugatti Veyrona.
Grafika 2 pkt
Poziom rozrywki 4 pkt
Czy wciąga? (miodność) 2 pkt
Stopień trudności 4 pkt
Sterowanie 4 pkt
Łącznie 16 pkt
Słaba grafika, ślamazarna akcja, za dużo reklam: bez dwóch zdań, Real City Car to naprawdę kiepski produkt. Po każdej rundzie gracz jest zmuszony do oglądania reklam, droga i jej otoczenie mają kiepską rozdzielczość. Całość trochę przypomina konsole z lat 90. i sytuacji nie ratuje nawet duży wybór dostępnych samochodów.
Grafika 1 pkt
Poziom rozrywki 2 pkt
Czy wciąga? (miodność) 1 pkt
Stopień trudności 2 pkt
Sterowanie 1 pkt
Łącznie 7 pkt
Jedyny symulator F1 w stawce, zainteresuje więc przede wszystkim fanów klasycznych torowych wyścigów. Wysoki poziom rozrywki zapewniają prawdziwe tory, prawdziwi kierowcy i istniejące teamy. Uwaga: gra nie jest aż tak wciągająca, jak mogłoby się wydawać, gdyż jazda po zamkniętych torach i powtarzanie okrążeń to – zdaniem naszego gracza – nieco nużący typ rozgrywki. Samochody: klasyczne bolidy Ferrari, Mercedesa, Red Bulla itd.
Grafika 3 pkt
Poziom rozrywki 4 pkt
Czy wciąga? (miodność) 2 pkt
Stopień trudności 4 pkt
Sterowanie 3 pkt
Łącznie 16 pkt
Traffic Racer (iOS, Android)
Oto przykład idealnie... średniej aplikacji. Traffic Racer nie wyróżnia się ani na plus, ani na minus, jest trochę taki nijaki. To z kolei oznacza, że sama rozgrywka nie wciąga na długie godziny, mimo że np. sama grafika wypada całkiem poprawnie. Nasz testujący zwrócił uwagę na zbyt niski poziom trudności. Dostępne są np. pikapy, sportowe Bugatti, klasyki, radiowozy.
Grafika 3 pkt
Poziom rozrywki 3 pkt
Czy wciąga? (miodność) 2 pkt
Stopień trudności 4 pkt
Sterowanie 3 pkt
Łącznie 15 pkt