Choć już od kilku lat wspomina się o specjalnych tabletach do samochodów, to dopiero teraz idea znalazła swoje prawdziwe urzeczywistnienie. Podczas wystawy CES w Las Vegas Audi pokazał urządzenie nazwane SmartDisplay: multimedialny komputerz wyświetlaczem 10,2 cala. Kolejny ekskluzywny tablet, czy też rewolucyjny produkt? A może też krok do spełnienia obietnicy sojuszu Open Automotive Alliance jaką ma być Android jako system operacyjny w samochodzie.

Audi SmartDisplay, czyli….Multimedialny tablet, który ma współpracować ze sprzętem w samochodzie tak jak mobilne urządzenia w nowoczesnych domach zwanych inteligentnymi. Tablet może zatem służyć do sterowania nagłośnieniem w samochodzie. A na ekranie wyświetlone zostaną wszystkie informacje jakie pokazują się na wyświetlaczu w samochodzie.

Tablet przyda się także do opracowania tras i przesłania do pokładowej nawigacji. A filmy czy muzykę zapisane w pamięci tabletu będzie można obejrzeć i posłuchać w samochodzie. I na odwrót. Jeśli w trakcie podróży nie udało się dokończyć oglądania filmu zapisanego na dysku twardym w samochodzie, to po powrocie do domu można go obejrzeć na tablecie.

Korzystanie z tabletu Audi nie będzie się specjalnie różniło od pracy z innymi mobilnymi urządzeniami z systemem Android. Użytkownik uzyska bowiem pełny dostęp do sklepu z aplikacjami a także innych usług Google Play. Brzmi obiecująco, ale czy rzeczywiście nie będzie ograniczeń w dostępie do aplikacji, które mogą mieć wpływ np. na bezpieczeństwo używania w samochodzie?

Jak połączyć tablet z samochodem?Audi dość enigmatycznie wspomina o stacji dokującej. Niemniej firma deklaruje, że urządzenie ma się łączyć z pokładowym zestawem MMI poprzez WLAN. Innymi słowy: bezprzewodowo. Bezprzewodowe połączenie jest potrzebne nie tylko ze względu na synchronizację tabletu z samochodem. Także, by skorzystać z internetu. Według Audi dostęp do internetu jest możliwy w samochodzie dzięki usłudze Audi connect. Wygląda zatem na to, że sam tablet poza Wi-Fi i Bluetooth wraz z NFC nie ma innych możliwości połączenia się ze światem. Czyli zabierając tablet z samochodu przyda się jeszcze mobilny punkt dostępowy. Najprostszy sposób to udostępnienie połączenia z internetem poprzez telefon, co we współczesnych smartfonach nie jest żadnym problemem.

Bluetooth, NFC i AndroidAudi nie zdradza jeszcze zbyt wielu szczegółów technicznych. Nie wiemy zatem jaka wersja Android jest zainstalowana w urządzeniu mobilnym. Wiemy natomiast, że wbudowany procesor to model Tegra 4 opracowany przez znaną firmę Nvidia. Układ przystosowano do pracy w szerokim zakresie temperatur: od -40 do + 80 C i zadbano o odporność na wstrząsy i wibracje. Niemniej wspomniany zakres temperatur należy potraktować z przymrużeniem oka, choćby ze względu na możliwości pracy innych podzespołów: np. wyświetlacza.

Ile kosztuje Audi SmartDisplay?Niestety, na to pytanie nie znamy odpowiedzi. Podobnie jak terminu dostępności. Niemniej wiele wskazuje na to, że nowe rozwiązanie może pojawić się dość szybko. Gdyby powiązać tablet z deklaracjami organizacji OAA o wprowadzeniu Androida do samochodów, może okazać się, że sprzęt będzie można kupić jeszcze w tym roku.