• Zasada działania jest prosta - wystarczy w aplikacji kliknąć ikonę gruszki i nagrać komunikat
  • Nasza wiadomość trafia do użytkowników znajdujących się w promieniu 25 km (nie tylko w Polsce, ale i za granicą)
  • Funkcja jest bezpłatna i działa niezależnie od licencji na nawigację. Osobny program AutoCB także jest bezpłatny

Zamiast tradycyjnego radia CB z charakterystyczną gruszką, wystarczy nowa AutoMapa z funkcją AutoCB (na razie dostępna dla telefonów Androidem). Co więcej, nie musi to być nawet sam program nawigacyjny, ale osobna darmowa aplikacja (także nazwana AutoCB). Tyle wystarczy, by podczas podróży samochodem wymieniać się informacjami o tym, co się dzieje na drodze.

Sama zasada działania jest właściwie bardzo zbliżona do komunikacji poprzez analogowe radio. Wystarczy zatem w aplikacji w telefonie kliknąć ikonę gruszki i nagrać komunikat, który wysyłamy do wszystkich użytkowników znajdujących się w promieniu 25 km od naszej pozycji. Sam komunikat nie może trwać dłużej niż 20 sekund. Tyle wystarczy, by ostrzec innych i zadać pytanie o drogę, która nas interesuje. Otwartą kwestią pozostaje, jak długo poczekamy na odpowiedź.

Podczas jazd w Warszawie bez trudu usłyszeliśmy nie tylko podziękowanie za wysłane ostrzeżenia, ale także uzyskaliśmy odpowiedzi (głosy zwykle było świetnie słychać) na pytanie o drogę. Niestety, w innych miejscach jest już gorzej. Podczas podróży krajową siódemką w stronę Gdańska aplikacja wskazywała użytkowników w pobliżu, ale niestety nikt się nie odezwał, by odpowiedzieć na pytania. Podobnie było w samym Trójmieście czy innych mniejszych miastach (np. Mińsk Mazowiecki czy Siedlce).

Oby zmiana sytuacji na lepsze była tylko kwestią czasu spowodowaną przede wszystkim przyzwyczajeniem się użytkowników AutoMapy i pozyskaniem chętnych na nowy darmowy program AutoCB. Inaczej szybko zapomnimy o AutoCB i jego odpowiedniku w popularnej nawigacji.

PLUSY

  • funkcja jest bezpłatna i działa niezależnie od licencji na nawigację
  • wygodna obsługa
  • skrót do aplikacji (działanie w tle)
  • możliwość tworzenia własnych osobnych kanałów do rozmów prywatnych

MINUSY

  • początkowo skromna baza użytkowników co nie pozostaje bez wpływu na przydatność funkcji w podróży
  • funkcja dostępna na razie tylko dla użytkowników telefonów z systemem Android (wersja dla iPhone na razie w planach)