• Funkcja komunikacji wzorowana na radiu CB jest w pierwszej kolejności dostępna dla użytkowników AutoMapy Android
  • Kierowcy mogą się wzajemnie ostrzegać i rozmawiać. Zasięg na kanale prywatnym jest nieograniczony. Na ogólnym wynosi zaś 25 km od lokalizacji
  • Aby nadawać ostrzeżenia nie trzeba klikać w ekran. Można użyć osobnego przycisku (podobna zasada jak w przypadku kijków do selfie) w telefonie lub innym urządzeniu

CB Radio w smartfonie. Wydawać by się mogło, że to nic nowego. Przed laty bowiem funkcję łączności pomiędzy kierowcami wprowadziła MapaMap oraz twórcy aplikacji Seebee. Niestety żadne z dotychczasowych rozwiązań nie przyjęło się na rynku. Czy teraz będzie inaczej? Za projekt bierze się ceniona AutoMapa.

W najnowszej wersji programu dla telefonów z Android (wersja 5.4.3) można już skorzystać z funkcji o wymownej nazwie AutoCB (pojawi się również dla użytkowników telefonów Apple). Twórcy AutoMapy reklamują ją nie tylko jako mobilne CB radio, ale także chwalą się wykorzystaniem najlepszych cech klasycznego radia (rozmowy między użytkownikami i wzajemne ostrzeganie o wypadkach, kontrolach drogowych czy nieoznakowanych radiowozach). Zapewniają przy tym, że AutoCB będzie wolne od takich wad jak chociażby bałagan w eterze. Mam nadzieję, że w AutoCB uda się także uniknąć wszelkich dowcipnisiów zagłuszających innych oraz tych którzy łamią etykietę puszczając wiązanki przekleństw i wszczynających kłótnie.

Aby skorzystać z AutoCB wystarczy zaktualizować aplikację AutoMapa w telefonie z Android. W nowej wersji trudno przeoczyć charakterystyczną zieloną (czerwoną, gdy łączność jest nieaktywna) ikonę gruszki radia CB w prawym dolnym rogu ekranu. Wystarczy w nią kliknąć, by rozpocząć 20 sekundowe nadawanie (komunikat może być oczywiście krótszy). Naszą wiadomość odbiorą wszyscy użytkownicy aplikacji znajdujący się w promieniu 25 km od naszej lokalizacji.

AutoCB nie ograniczy się jedynie do funkcji wzajemnego ostrzegania. Można bowiem również prowadzić konwersacje na tzw. kanałach prywatnych, a jednocześnie prowadzić nasłuch kanału ogólnego. Kanały prywatne przydadzą się np. do jazdy w grupie, nawet wówczas, gdy poszczególni członkowie są mocno oddaleni od siebie (brak ograniczeń zasięgu jak w przypadku kanału ogólnego).

Aby nadawać wiadomości głosowe nie trzeba nawet klikać w ekran. Wprowadzono bowiem możliwość przypisania osobnego przycisku (podobna zasada jak w przypadku kijków do selfie) na telefonie lub osobnym urządzeniu. Dzięki temu będzie wygodniej szczególnie w sytuacji, gdy telefon umieszczony jest dalej od kierowcy.

Póki co bez zmian pozostaje funkcja ostrzegania w ramach tzw. AutoRadaru. Jeśli zatem dostrzeżemy utrudnienie, o którym chcemy powiadomić wszystkich dookoła, to wówczas czeka nas kliknięcie w ikonę ostrzegania a potem jeszcze skorzystanie z funkcji AutoCB, by wysłać wiadomość głosową.

Podobnie jak w przypadku tradycyjnego radia CB wiadomość w AutoCB można usłyszeć tylko w chwili nadawania. Otwartą kwestią wówczas pozostaje czy wzorem analogowej łączności usłyszymy podziękowania od innych kierowców.