Złośliwi mogliby powiedzieć, że aplikacja Panorama Firm to najtańszy sposób na legalne korzystanie z map firmy TomTom i bezpłatną nawigację. I coś w tym jest. Niemniej Panorama Firm to coś więcej niż tylko kolejna darmowa aplikacja do smartfonów. To także przydatna wyszukiwarka firm i atrakcyjna nawigacja przygotowana przez portugalską firmę NDrive. Do telefonów i tabletów z Android oraz iOS. A niewykluczone, że w niezbyt odległej przyszłości także do kolejnych urządzeń: z Windows Phone.

Z perspektywy kierowcy nawigacja Panorama Firm to aplikacja z dobrymi mapami TomTom. Ale bez dodatków takich jak wyznaczanie trasy z uwzględnieniem danych historycznych o natężeniu ruchu drogowego czy też informacji aktualizowanych on-line. Póki co opcji aktywnej nawigacji z uwzględnieniem korków nie ma. Czy to źle? Niekoniecznie. Kto woli podróżowanie głównymi szlakami powinien być zadowolony. Dlaczego?

Pod względem możliwości wyznaczania tras Panorama Firm prezentuje się dobrze. Przede wszystkim działa w trybie off-line. Nie jest zatem potrzebne połączenie z internetem. Ponadto program wyznacza od razu kilka tras, które można porównać ze sobą. Co ciekawe wybór kryteriów wyznaczania trasy jest dość ograniczony. Użytkownik może co najwyżej wybrać unikanie dróg płatnych, promów oraz autostrad. Trasy mogą być wyznaczone dla ruchu pieszego lub przejazdu samochodem.

Wygląd aplikacji to kwestia gustu. Niemniej warto pochwalić sensowne ułatwienia. Podczas aktywnej nawigacji wyświetlany jest pomocny pasek ułatwiający ocenę odległości (wyświetlana oczywiście w metrach) jaka pozostała do zalecanego manewru. W każdej chwili można także szybko sprawdzić przebieg trasy: także w czasie podróży. Podczas jazdy program alarmuje jedynie o przekroczeniu prędkości. Niestety nie ma bazy fotoradarów, więc trzeba będzie uruchomić dodatkowo bezpłatny program do ostrzegania (np. Rysiek czy Yanosik), który może pracować w tle.