Na co komu duże i drogie samochodowe radio multimedialne z nawigacją, skoro ktoś ma odpowiedni program w telefonie?

Po co przepłacać za sprzęt, który już w chwili sprzedaży ma mało aktualne mapy i kosztuje znacznie więcej niż urządzenia bez wbudowanego odbiornika GPS? Po co również męczyć się z aktualizacją map w radiu, skoro w smartfonie czy tablecie odświeżenie danych jest znacznie łatwiejsze?

Producenci car audio wcale nie kwapią się do rozszerzania oferty o kolejne urządzenia z GPS. Dobrym przykładem jest Sony, który uznał, że przyszłość należy do rozwiązań umożliwiających wykorzystanie możliwości nowych smartfonów.

W miejsce tradycyjnych nawigacji Japończycy proponują radio samochodowe przygotowane do współpracy w ramach Android Auto oraz CarPlay.

O MirrorLink za to ani słowa. Czyżby Sony rezygnowało z pierwszego w historii rozwiązania do integracji telefonu z samochodem?

Nowy sprzęt XAV-AX100 trafia właśnie do sklepów. Można już go zamówić w internecie. Cena nie jest zaporowa: 2000 zł. I to za bogato wyposażone radio przygotowane do dalszej rozbudowy systemu jest przystępną ofertą.

Warto pamiętać, że jeszcze kilka lat temu za stacje multimedialne przygotowane do współpracy z telefonami poprzez MirrorLink trzeba było płacić nawet powyżej 4000 zł!

Spadek cen jest nieuchronny. Nie zdziwimy się, gdy za kilkanaście miesięcy pojawi się następca, który będzie jeszcze tańszy. Za 2000 zł otrzymujemy urządzenie z ekranem dotykowym (6,4”) o przyzwoitej rozdzielczości (800x480 pikseli).

W komplecie jest zestaw głośnomówiący Bluetooth (niestety, jeszcze bez funkcji wygodnego parowania poprzez NFC). Przyda się nie tylko po to, by bezpieczniej prowadzić rozmowy telefoniczne. Wbudowany układ dostosowano również do obsługi strumieniowej transmisji dźwięku – dzięki temu muzykę przechowywaną w pamięci telefonu możemy łatwo przesyłać wprost do radia.

Funkcję nawigacji można wykorzystać, podłączając telefon kablem USB. W trybie Android Auto prowadzi wówczas Google Maps. Kto zaś skorzysta z CarPlay, ten zobaczy na ekranie radia Apple Maps.

Nawigacja wyświetlana w stacji multimedialnej Sony nie różni się od aplikacji, z której korzysta się w samym telefonie. W trakcie jazdy i wyznaczania trasy uwzględniane są dane o ruchu drogowym. Na mapie można zaś zobaczyć kolorową wizualizację ruchu drogowego. Adres wprowadza się nie tylko przy użyciu klawiatury ekranowej, ale również głosowo.

Wbudowany wzmacniacz zapewnia wystarczająco dużo mocy: 4x55 W. Komu jednak potrzeba więcej, ten może skorzystać z trzech par wyjść RCA, by podłączyć osobny wzmacniacz.

W standardzie jest również sterowanie subwooferem. Warto z niego skorzystać nawet w sytuacji, gdy wszystkie głośniki poza niskotonowym będą podłączone bezpośrednio do radia. Subwoofer z niewielkim wzmacniaczem może znacząco poprawić jakość brzmienia w kabinie.