Widzieliście na drodze szeryfa, blokującego lewy pas, a może ktoś bezczelnie zajeżdża drogę po czym gwałtownie hamuje. Każdy kto jeździ po naszych ulicach z takimi zachowaniami spotyka się jeśli nie osobiście to zapewne w swojej karierze kierowcy jest świadkiem takich zdarzeń.

To fakt, coraz częściej za kierownicę wsiadają frustraci, szukający za kierownicą przyczyny swoich nieszczęść. To oni muszą być najszybsi, to oni najlepiej znają przepisy ruchu drogowego (na ogół nie mając o nich zielonego pojęcia), to oni czują misję „edukacyjną” i za wszelką cenę udowadniają, że koło jest kwadratowe a samo włączenie kierunkowskazu, czy też sama chęć zmiany kierunku czy też tempa jazdy jest wystarczającym powodem aby wstrzymać ruch, spowodować zagrożenie w ruchu drogowym, czy też nauczyć innych prawidłowego zachowania za kierownicą.

Z zachowaniami tego typu spotykamy się niemal każdego dnia. Niestety wielu je toleruje, ale według mnie na drogach nie ma miejsca dla takich osób. Bowiem od nauki jazdy są odpowiednie ośrodki, a od egzekwowania prawa, czy też elementarnych przepisów ruchu drogowego jest policja i to na niej spoczywa obowiązek edukacji, kontroli, oraz karania kierowców zachowujących się na drodze agresywnie i nie mówię tu o przekraczaniu prędkości, ale o stwarzaniu realnego zagrożenia w ruchu drogowym.

Chyba przyznacie, że takie zachowania na drodze są niebezpieczne i nikt nie powinien mówić, że tak nie jest. Jednak aby jeździło się lepiej takich kierowców trzeba usuwać z ekosystemu. Tylko jak? Jak się okazuje policja idzie z duchem czasów i w niemal całym kraju uruchomiła specjalne skrzynki e-mail na które można wysyłać zachowania zagrażające bezpieczeństwu ruchu drogowego.

Jakie warunki musi spełniać film przekazywany policji?

Zanim wyślesz zgłoszenie sprawdź, na terenie której jednostki Policji popełniono wykroczenie. Odpowiedni wybór przyczyni się do szybszej reakcji na zarejestrowane zdarzenie.

Aby umożliwić policjantom skuteczne ścigania sprawców wykroczeń, wraz z materiałem wideo konieczne jest przekazanie informacji:

- data, godzina i miejsce zdarzenia (miejscowość, nr drogi/ulica),

- dane dotyczące pojazdu: numer rejestracyjny, marka,

- dane zgłaszającego: imię i nazwisko, adres do korespondencji, tel. kontaktowy.

Ponadto, ze względu na ograniczoną pojemność skrzynki e-mail, policja prosi o przesyłanie materiałów o rozmiarze nie większym niż 10MB lub linki do zamieszczonych w Internecie zdjęć i filmów.

Jak widać wymogów nie ma wiele. I nie piszcie teraz w komentarzach że namawiamy do donosicielstwa, tu nie chodzi o to aby komuś dokopać, ale o to aby na naszych drogach było bezpiecznie.

Lista adresów email przeznaczonych do walki z agresją na drogach:

- Miasto Warszawa: WRD KSP w Warszawie: wrd@policja.waw.pl

- woj. dolnośląskie: WRD KWP we Wrocławiu: wrd-kwp@wr.policja.gov.pl

- woj. kujawsko-pomorskie: KWP w Bydgoszczy: stopagresjidrogowej@rd.kwp.byd.policja.gov.pl

- woj. łódzkie: WRD KWP w Łodzi: wrd@lodzka.policja.gov.pl

- woj. lubelskie: WRD KWP w Lublinie stopagresjidrogowej@lu.policja.gov.pl

- woj. lubuskie: KWP w Gorzowie Wielkopolskim: kwpgorzow@go.policja.gov.pl

- woj. małopolskie: WRD KWP w Krakowie: wrdkwp@malopolska.policja.gov.pl

- woj. mazowieckie: WRD KWP w Radomiu: wrd@mazowiecka.policja.gov.pl

- woj. opolskie: WRD KWP w Opolu: wrd@opolska.policja.gov.pl

- woj. podkarpackie: WRD KWP w Rzeszowie: wrd@podkarpacka.policja.gov.pl

- woj. pomorskie: KWP w Gdańsku: kwpgdansk@pomorska.policja.gov.pl

- woj. śląskie: WRD KWP w Katowicach: stopagresjidrogowej@ka.policja.gov.pl

- woj. świętokrzyskie: WRD KWP w Kielcach: wrd@swietokrzyska.policja.gov.pl

- woj. warmińsko-mazurskie: WRD KWP w Olsztynie: robert.zalewski@ol.policja.gov.pl

- woj. wielkopolskie: WRD KWP w Poznaniu: wrd@wielkopolska.policja.gov.pl

- woj. zachodniopomorskie: KWP w Szczecinie: policja@szczecin.kwp.gov.pl