Cyfryzacja radia? Postępuje wolniej niż cyfryzacja telewizji. Niemniej co ważne, po długich testach w końcu ruszyła regularna emisja: programy Polskiego Radia takie jak Jedynka, Dwójka, Trójka, Czwórka, Zagranica, PR24, Rytm, Katowice, RDC.

Na początek z zalet cyfrowego radia w standardzie DAB+ mogą korzystać mieszkańcy Warszawy (i okolic) oraz aglomeracji śląskiej. O ile oczywiście mają odpowiedni sprzęt. O który wbrew pozorom wcale nie jest tak łatwo w naszym kraju. Pierwszą firmą, która zadeklarowała gotowość na cyfryzację jest Sony.

Radia samochodowe gotowe na cyfryzacjęNa początek dwa modele. W tradycyjnym rozmiarze 1 DIN. Co ważne z uniwersalnymi tunerami. Są bowiem kompatybilne nie tylko z najnowszym DAB+ ale także ze starszym DAB. Tym samym wyjeżdżając za granicę, będzie można korzystać z cyfrowego radia w obu standardach. Nie wszystkie kraje w Europie przeszły bowiem na DAB+. Dodatkowo jest jeszcze odbiornik DMB-R, czyli treści multimedialnych. Póki co: najmniej przydatny.

Cyfrowe radio to nie wszystkoOczywiście cyfrowe radio to tylko jeden z elementów wyposażenia. Oba radioodtwarzacze to całkiem sensownie wyposażony sprzęt, który może służyć do późniejszej rozbudowy systemu audio. Do obu można podłączyć wzmacniacze mocy. W tańszym CDX-DAB500U są dwie pary wyjść audio. W droższym CDX-DAB700U trzy pary wyjść. Co ważne w obu radioodtwarzaczach można sterować subwooferem i to niezależnie od pozostałych głośników. Praktyczne rozwiązanie do każdego systemu audio ze wzmacniaczem i subwooferem na pokładzie. Kolejnym praktycznym rozwiązaniem jest możliwość integracji ze sterowaniem w kole kierownicy. Potrzebny jest tylko odpowiedni interfejs. Oczywiście to dodatkowy wydatek.

CD jeszcze nie umieraDla tradycjonalistów: modele CDX-DAB500U i CDX-DAB700U to odtwarzacze płyt CD. Oczywiście miłośnicy mediów cyfrowych mogą skorzystać z USB. Godne polecenia tym bardziej, że standardowo stosowany jest bardzo udany system wyszukiwania nagrań Quick-BrowZer. Dodatkowo w droższej wersji jest jeszcze funkcja dobierania nagrań wedle nastroju użytkownika: SensMe.

Ile? Sporo!Za komfort używania cyfrowego radia DAB trzeba zapłacić co najmniej kilkaset złotych. Droższy CDX-DAB700U w zależności od sklepu kosztuje od ok. 790 zł aż po ponad 1000 zł. CDX-DAB500U: od 760 zł wzwyż. Czy to dużo? Trzeba przygotować się na to, że pierwsze odbiorniki DAB nie będą szczególnie tanie. Zapewne wraz z pojawianiem się produktów konkurencji technologia DAB w samochodzie ma spore szanse stać się bardziej przystępna cenowo.