Wyniki ankiety YouGov pokazują, że jeden na sześciu kierowców rozmawia podczas jazdy przez telefon komórkowy, trzymając go jednocześnie w dłoni. Co więcej, łamanie przepisów często wcale nie wynika z nieznajomości prawa. W tym samym czasie aż 89 proc. respondentów deklaruje świadomość tego, że rozmowa przez komórkę jest obwarowana karą.

 Foto: archiwum / Auto Świat

Odpowiedzi udzielane przez uczestników ankiety YouGov stają się jeszcze bardziej niepokojące w przypadku, w którym mowa o korzystaniu z mediów społecznościowych za kółkiem. Aż 8 proc. uczestników deklaruje, że sprawdza konto m.in. na Facebooku w trakcie jazdy. Dodatkowo 18 proc. z nich jest zdania, że korzystanie z serwisów społecznościowych nie ma żadnego wpływu na bezpieczeństwo podróży.

Korzystanie z telefonu komórkowego w czasie jazdy jest wśród polskich kierowców nie mniej niepokojącym zjawiskiem. Badania przeprowadzone przez fundację VINCI Autoroutes pokazały, że 59 proc. z nich rozmawia przez telefon bez użycia zestawu głośnomówiącego. Dodatkowo aż 33 proc. Polaków przyznało się, że w czasie jazdy wysyła i odbiera SMS-y oraz maile. Prawie połowa (47 proc.) zapytanych ustawia nawigację na telefonie podczas jazdy.

Rozmowa przez telefon komórkowy podczas jazdy tworzy zagrożenie i to jak najbardziej realne. Naukowcy z Great Britain's Transport Research Laboratory dowiedli, że kierowca trzymający komórkę w ręku podczas jazdy ma aż o 30 proc. dłuższy czas reakcji od osoby znajdującej się pod wpływem alkoholu.

Unikanie korzystania z systemów typu hands-free jest szczególnie niezrozumiałe szczególnie teraz, gdy większość fabrycznie nowych samochodów posiada radioodtwarzacze wyposażone w funkcję zestawu głośnomówiącego. Sparowanie radia z telefonem trwa naprawdę krótko i odbywa się za sprawą bezprzewodowej technologii Bluetooth. Dla przykładu w popularnych na rynku polskim samochodach Skody na połączenie komórki z pokładowym systemem audio wystarczy zaledwie kilka sekund.

Jeżeli nie aspekt bezpieczeństwa, prowadzących zmotywować może mandat. W razie kontroli drogowej kierowca zostanie ukarany przez funkcjonariuszy grzywną w wysokości 200 złotych. Dodatkowo do jego konta dopisanych zostanie 5 punktów karnych.