EISA od wielu lat wyróżnia najciekawszy sprzęt elektroniczny. I to w różnych kategoriach: audio, kino domowe, fotografia, video, urządzenia mobilne czy ekologiczne. Osobną kategorię stworzono dla sprzętu samochodowego. I to właśnie car audio poświęcamy pierwszy raport z tegorocznych nagród EISA. Pierwszy, gdyż każdemu urządzeniu warto przyjrzeć się bliżej. W osobnej i bardziej obszernej relacji.

System integracji: Focal DSA 500RTInspirujący pomysł Francuzów. Aktywny subwoofer z wbudowanym wielokanałowym wzmacniaczem i zaawansowanym procesorem dźwięku. Po co wielokanałowy wzmacniacz? Można do niego podłączyć przedni zestaw głośników. A procesor? Można do niego podłączyć komputer (na razie PC a niebawem Mac). Dzięki zainstalowanemu oprogramowaniu można korzystać z zaawansowanej korekcji dźwięku z regulowanymi filtrami (subsoniczny, dolno- i górnoprzepustowy), 7 zakresowymi korektorem, funkcją opóźnienia czasu i odwracania fazy głośnika niskotonowego. Ciekawostką jest sam subwoofer: to model owalny 6x9 cali zmieszczony w obudowie typu band pass.

Zestaw głośników: Focal PS 165FXDwudrożny zestaw głośników z wooferami o średnicy 165 mm. Wykonany z bardzo dobrych materiałów. Kopułki głośników wysokotonowych to porządne wersje aluminiowo magnezowe. Membrany wooferów uzyskano zaś z naturalnych włókien. Kosz to solidne odlewy aluminiowe odporne na uszkodzenie i namagnesowanie. EISA twierdzi, że nowe głośniki oferują jakość na miarę klasy high end za przystępną cenę.

Subwoofer samochodowy: Gladen Zero 12 PROFirma zapewne w Polsce niezbyt znana. Godna jednak zaufania. EISA twierdzi, że nowy subwoofer to jeden z nielicznych modeli na rynku, w którym projektanci nie poszli na żaden kompromis. Głośnik zaprojektowano do zamkniętych skrzyń. I zadbano o odpowiednią technikę. Membrana to solidna konstrukcja w formie plastra miodu: połączenie pianki i papieru. Projekt i wykonanie w Niemczech. A przeznaczenie: dla każdego samochodowego audiofila.

Zestaw klasy high end: Ground Zero GZPA Reference 2TPołączenie przedwzmacniacza lampowego z mocnym tranzystorowym układem wyjściowymi. Innymi słowy: solidny wzmacniacz o ciepłym brzmieniu i dużej mocy potrzebnej głośnikom wyższej klasy. EISA chwali Ground Zero za wykorzystanie podzespołów wysokiej jakości. Na liście dostawców komponentów same renomowane firmy: Burr Brown, Elna i Mundorf. By tym bardziej podkreślić doskonałe podzespoły spód wzmacniacza wykonano z przyciemnionego ale przezroczystego pleksi, by można było zobaczyć imponującą płytę główną z komponentami.

Wzmacniacz: Hertz HCP 5DHCP to skrót od Hertz Compact Power. EISA twierdzi, że skrót oddaje charakter wzmacniacza: moc w kompaktowej obudowie. Pięciokanałowy model klasy D (tzw. cyfrowy) wyróżnia się jakością klasy AB a jednocześnie doskonałą wydajnością (moc 4x55W + 1x 160W). I co ważne nie nagrzewa się tak mocno, jak typowe konstrukcje wzmacniaczy klasy D. Wzmacniacz jest szczególnie rekomendowany do systemów projektowanych jako upgrade fabrycznie instalowanego nagłośnienia. Nie będzie trudno go zmieścić. EISA twiedzi, że mierzy tyle ile pudełko czekoladek.

Jednostka sterująca: Kenwood DNN9230DABJurorzy EISA polubili ideę nowoczesnej stacji multimedialnej dostosowanej do połączenia z internetem. Łączność ze światem możliwa poprzez telefon z Bluetooth albo przez wbudowany moduł Wi-Fi. Przyda się do przeglądania poczty elektronicznej, radia internetowego, serwisów społecznościowych czy YouTube. A prócz tego czego oczekuje użytkownik nowoczesnej stacji multimedialnej: nawigacja, odtwarzacz DVD, tuner RDS i wejście USB.

System do streamingu muzyki: Mosconi DSP AMASCiekawa kategoria pojawiła się w tym roku: rozwiązanie do streamingu muzyki. Do czego? Do bezprzewodowej transmisji muzyki z telefonu czy tabletu.Do tej pory streaming oznaczał w samochodzie przesyłanie muzyki z telefonu czy tabletu do jednego urządzenia: radia samochodowego. Mosconi opracował rozwiązanie, dzięki któremu muzyka może być transmitowana bezpośrednio do procesora DSP i od razu poddawana obróbce. A dopiero potem tradycyjną przewodową drogą przesyłana do wzmacniacza i głośników.

System multimedialny z nawigacją: Parrot Asteroid Tablet5 calowy ekran dotykowy: do zainstalowania w każdym samochodzie. Nawet tym, który ma własne radio. Ale prócz ekranu jest jeszcze do schowania puszka ze wzmacniaczem i systemem Android. A to oznacza swobodę instalacji oprogramowania. Do wyboru m.in. nawigacje TomTom, Waze, iGO, Navfree, AutoMapa czy Yanosik). A skąd je wziąć? Sprzęt może być stale podłączony do internetu przez modem GSM, telefon z Bluetooth czy przez Wi-Fi.