Excursion to nowa marka która trafiła do Polski. Firma chwali się, że oferuje największy na rynku wybór komponentowych zestawów głośnikowych w przystępnej cenie. W sumie do wyboru jest aż 16 różnych zestawów głośników w cenie nie przekraczającej 1000 zł. Sporo. Duża część z nich kosztuje mniej niż 300 zł. A uzupełnieniem jeszcze subwoofery, wzmacniacze i pomysłowe akcesoria.

Excursion twierdzi, że wszystkie zestawy głośnikowe z popularnej serii SX zaprojektowano w Niemczech. I to z uwzględnieniem gustów preferowanych w Europie. Przy okazji wspomina, że produkcja odbywa się w najlepszych zakładach produkujących na zlecenie wielu światowych marek car audio. Wprawdzie nie wymienia kraju pochodzenia ale można się domyślać, że produkcja odbywa się w Azji. Wbrew pozorom to jeszcze o niczym nie świadczy, gdyż w Azji potrafią produkować dobry sprzęt. Oczywiście za odpowiednią cenę.

Na początek w Polsce będzie można zobaczyć i posłuchać głośników Excursion z serii SX. Pod mało wymownym skrótem kryje się bardzo bogata kolekcja modeli. I to całkiem przystępnych cenowo. Co ciekawe firma nie poszła po najmniejszej linii oporu i dość starannie dobrała podzespoły. Przede wszystkim w miejsce taniego i bardzo popularnego polipropylenu zastosowano porządniejsze membrany z 2 warstwowego prasowanego i impregnowanego papieru zabezpieczonego przed wilgocią. Wbrew obiegowym opiniom dobrze przygotowany papier jest lepszym materiałem na membranę niż powszechnie stosowane tworzywo sztuczne: polipropylen. Zadbano także o cewki: aluminiowy karkas i zwój z czystej miedzi. Ciekawie rozwiązano zwrotnice. W wybranych zestawach Excursion stosuje oddzielne zwrotnice z kondensatorami wysokiej jakości: osobno dla każdego głośnika.

Charakterystyczne dla marki są niezwykłe zestawy głośnikowe aż z 4 wooferami! To rozwiązanie dla tych, którzy cenią mocniejsze tony niskie (tzw. kick bas). Ponadto Excursion jako jeden z nielicznych na świecie proponuje gotowe zintegrowane systemy z głośnikami wysokotonowymi i średniotonowymi przeznaczonymi do zabudowy np. w przednich słupkach. W komplecie takim jak SX-5.3C znajdują się nawet odpowiednio wyprofilowane panele, by łatwiej przygotować solidne mocowanie głośników.

W ramach akcesoriów Excursion osobno oferuje maskownice głośników. Ciekawym uzupełnieniem są zestawy rezystancyjnych tłumików o różnej wartości obniżenia sygnału do tweeterów. Innymi słowy: w miejsce zwrotnic z regulacją poziomu twe eterów Excursion proponuje dodatkowe moduły o różnym zakresie ingerencji: od 2 do 10 dB. To rozwiązanie dla bardziej doświadczonych użytkowników, którzy mogą poeksperymentować ze strojeniem nagłośnienia.

Czy Excursion przyjmie się w Polsce? Wiele wskazuje na to, że jak najbardziej. Produkty sprawiają dobre wrażenie a gama modelowa wydaje się dobrze przemyślana. Jeśli tylko nie będzie problemów z jakością Excursion może zagościć na półkach sklepowych.