Jeszcze do niedawna system projekcji na szybkie (HUD) był jedynie ciekawym dodatkiem w samochodach wyższych klas. I zwykle z bardzo bogatym wyposażeniem. Na szczęście był: Garmin liczy na to, że HUD stanie się popularny także w niedrogich samochodach. Jest łatwy w montażu: wystarczy przyczepić sprzęt do deski rozdzielczej – zrobisz to sam w kilka sekund. Czy jednak Garmin przypadkiem się nie przeliczy z popularnością?

HUD nie jest tani. Za gadżet trzeba zapłacić ponad 640 zł. Drogo? A jeszcze do niedawna to nie był koniec wydatków. By na wyświetlaczu zobaczyć informacje z nawigacji potrzebny był jeszcze kompatybilny smartfon z płatną aplikacją nawigacyjną Garmin StreetPilot lub Navigon. Koszt? W sklepie Google Play ok. 250 zł za wersję z mapą Europy. Suma niezbędnych wydatków okazała się najwyraźniej dość zaporowa. Teraz wystarczy darmowa aplikacja Garmin HUD z mapami Here. Warunek: przynajmniej raz w miesiącu musi się połączyć z modułem Garmina. To akurat nie problem.

Telefon z urządzeniem połączysz poprzez Bluetooth. Z testową Xperią Z było trochę problemów: początkowo sprawiała kłopoty z połączeniem wykrytego modułu Garmina. W końcu jednak po prawidłowym rozpoznaniu sprzętu, można być rozpocząć test. Sprzęt przymocowany do deski rozdzielczej: podkładka z klejem trzymała się dość pewnie. Niemniej istnieje ryzyko, że bez odtłuszczenia powierzchni klej będzie trzymał dość krótko. A urządzenie lepiej solidnie przymocować. Choć sprawia wrażenie bardzo solidnego, to jednak tylko złudzenia. Wyświetlacz jest dość delikatny i łatwo go uszkodzić. Pierwszy testowy egzemplarz najprawdopodobniej słabo zniósł podróż przesyłką kurierską. Wyświetlacz był pęknięty co powodowało załamywanie światła i niepożądane refleksy. Z drugim było znacznie lepiej: żadnych usterek. Niemniej pod względem pewności mocowania głosy są podzielone. Podkładka nie jest wystarczająco skuteczna.

To nie koniec uwag o instalacji i montażu. Ze względu na ograniczony wybór miejsca instalacji trzeba się liczyć z bardzo silnym nagrzewaniem HUD: nie tylko od słońca. Nawet w pochmurne dni wyświetlacz nagrzewa się dość mocno. W silnym słońcu jest jeszcze gorzej. Ani razu jednak nie wyłączył się pod wpływem temperatury. Niemniej lepiej uważaj: silnie rozgrzany sprzęt może oparzyć bardziej delikatne dłonie.

Co zobaczysz na wyświetlaczu? Podstawowe informacje z aplikacji nawigacyjnej: zalecany kierunek jazdy, ostrzeżenie o przekroczeniu prędkości, zegar a nawet właściwy pas ruchu. Czytelność zaskakująco dobra. I to nawet przy silnym świetle słonecznym. A dzięki regulacji jasności – nie przeszkadza w trakcie nocnej jazdy. Na pewno nie razi wzroku po prawidłowym ustawieniu.

Warto kupić HUD Garmina? Jeśli za wszelką cenę chcesz korzystać z technologii HUD: nic nie stoi na przeszkodzie. Albo jesteś fanem gadżetów: również warto. W innych przypadkach będzie to po prostu kolejny gadżet, który może dość szybko trafić gdzieś na półkę w garażu.