Oto samochodowy wideo rejestrator Garmina, który można przyczepić przyssawką do szyby i nagrywać każdą przebytą trasę. I nie jest to tani rejestrator. Za kamerę nagrywającą filmy w jakości HD (1080p) i zapisem śladu GPS trzeba będzie zapłacić niemal 1000 zł. Sporo, szczególnie w porównaniu z konkurencją chińskich marek. Ale też można liczyć na znacznie wyższą jakość, co w przypadku tanich produktów nie jest oczywiste. Jest jednak możliwość zaoszczędzenia. Jest bowiem tańsza wersja Garmin Dash Cam 10: niemal identyczna – brakuje w niej odbiornika GPS. Bez GPS sprzęt kosztuje ok. 120 zł mniej.

Garmin Dash Cam 20 to kamera z własnym niewielkim ekranem o przekątnej 2,3 cala. A to zaś oznacza możliwość podglądu zarejestrowanego materiału w każdej chwili. Garmin chwali się, że kamera może rejestrować obraz w rozdzielczości 1080p, 720p czy WVGA. Oczywiście im niższa rozdzielczość tym dłuższy czas nagrania. W przypadku karty 4 GB, która jest standardowo dołączona do Garmina można nagrać nawet 4,8 godziny filmów w jakości WVGA. Po ustawieniu najwyższej jakości nagrania karta starczy na ok. 48 minut.

Rejestrator nagrywa w sposób ciągły w pętli. Domyślnie ustawione jest nagrywanie filmów o długości ok. 6 minut. Do każdego nagranego filmu standardowo przypisana jest godzina zapisu a także dane GPS o lokalizacji. Całość można później przejrzeć na domowym komputerze przy użyciu oprogramowania PC Tool (na razie tylko Windows). Przyda się nie tylko do oglądania filmów ale także do przejrzenia mapy z zaznaczonym przebiegiem przebytej trasy.

Praktyczną funkcją w nowym Garmin Dash Cam 20 jest automatyczne wykrywanie zdarzeń. Czujnik nazwany G-Sensor (możliwość korygowania czułości działania) rozpoznaje gwałtowane hamowanie czy przeciążenie na skutek kolizji i uruchamia nagrywanie obrazu i dźwięku. Wraz z filmem zapisywane są także informacje o prędkości, kierunku poruszania oraz inne dane lokalizacyjne. Z pewnością dodatkowe wsparcie w przypadku wyjaśniania wątpliwości związanych np. z kolizją.

Garmin nie podaje zbyt wielu danych technicznych. Nie znamy kątu widzenia obiektywu. Garmin twierdzi, że stosuje wersję szerokokątną, która obejmuje w kadrze widok całej drogi. Ciekawi także jesteśmy jak obiektyw sprawuje się nocą czy w gorszych warunkach oświetleniowych.

Wbudowana bateria powinna wystarczyć na ok. 1 godzinę pracy. Co ciekawe podłączenie do źródła zasilania powiązano z automatycznym rozpoczęciem nagrania. W komplecie jest ładowarka samochodowa, więc zapewne już na stałe będzie wetknięta do gniazda 12V w samochodzie.