Wyświetlanie wskazówek nawigacyjnych na szybie (system HUD) jeszcze do niedawna było zastrzeżone dla drogich samochodów. Pierwszy krok do upowszechnienia rozwiązania we wszystkich samochodach zrobił Kenwood (dostępny w Japonii system MDV-737HUD na lusterko wsteczne:http://caraudio.auto-swiat.pl/1-nawigacja-gps-hud-szybie). Krok dalej wykonał amerykański Garmin. Wprowadza pionierski system projekcji współpracujący z aplikacją w samochodzie.

Jak to działa?Garmin HUD to nic innego jak niewielki system projekcyjny do umieszczenia w najdogodniejszym miejscu na desce rozdzielczej. Wyświetla obraz na szybie samochodu lub na własnym przezroczystym ekranie. Wspomniany obraz to niezbędnik dla użytkownika nawigacji: strzałka z kierunkiem manewru, wskazanie pasa ruchu oraz dane o odległości a także ograniczenia prędkości i zegar. Innymi słowy to samo co można byłoby zobaczyć w najprostszym możliwym trybie w tradycyjnej nawigacji samochodowej. Ale to nie wszystko. Na szybie można również zobaczyć alarm przekroczenia dozwolonej prędkości, dane o utrudnieniach w ruchu drogowym a także informacje o lokalizacjach fotoradarów. Pytanie: skąd biorą się wspomniane informacje?

Bluetooth: niezbędny do systemu HUDProsta odpowiedź: ze smartfonu z funkcją Bluetooth. I to właściwie niemal dowolnego: z systemem Android, iOS oraz Windows Phone. Ale sam smartfon to za mało. Musi być w nim jeszcze zainstalowana odpowiednia aplikacja. Jaka? Oczywiście Garmina. Czyli Garmin StreetPilot. Prócz niego aplikacja marki Navigon. W obu przypadkach mechanizm działania jest ten sam. Aplikacja poprzez Bluetooth wysyła wszystkie niezbędne informacje do wyświetlenia przez moduł HUD. Proste?

Ile kosztuje nowy gadżet?Póki co Garmin nie ma specjalnej konkurencji więc może dyktować ceny. Pierwsza sugerowana cena to 149 euro. Dużo czy mało? Zapewne miłośnicy ekstra gadżetów mogliby zapłacić nawet więcej, byle tylko mieć coś wyjątkowego. Trudno jednak liczyć, że użytkownik taniego smartfonu skusi się na nowy moduł, skoro kosztuje tyle co całkiem przyzwoita nawigacja dobrej marki.

Cenę znamy. Przybliżoną datę wprowadzenia do sklepów również. Garmin obiecuje, że moduł pojawi się w sklepach jeszcze w trakcie bieżącego lata.