• Odtwarzacz DVD w aucie może być dla ciebie podczas długich wakacyjnych podróży prawdziwym błogosławieństwem
  • Większość przenośnych odtwarzaczy DVD ma dwa wyświetlacze podpinane do jednego odtwarzacza, jeśli jednak zależy tobie na tym aby każdy pasażer mógł oglądać coś innego, to musisz zainwestować w ekrany wyposażone w oddzielne odtwarzacze DVD
  • Przenośne odtwarzacze DVD na ogół są zasilane z instalacji elektrycznej auta. Jeśli chcecie aby urządzenie działało również na postoju – warto poszukać takiego z wbudowanym akumulatorem

„Kiedy będziemy na miejscu”, „Kiedy dojedziemy”, „ Długo jeszcze” – jeśli podróżujesz z dziećmi to na 100 proc. znasz to pytanie bardzo dobrze i wiesz z jaką częstotliwością znudzone długą podróżą dziecko potrafi je zadawać. Najgorsze jest jednak to, że podczas długich wakacyjnych podróży, często trudno przewidzieć czas dojazdu, a powtarzane z tylnej kanapy wspomniane pytania, nie dość że często wyprowadzają nas z równowagi, to jeszcze mogą wpłynąć na utratę naszej koncentracji za kierownicą. Co podczas długiej podróży, może być bardzo niebezpieczne – bo nie dość, że jesteśmy zmęczeni wielogodzinną podróżą, to jeszcze zdenerwowani powtarzającymi się co chwilę pytaniami. O tym, jak to może się skończyć, chyba nie trzeba nikogo ostrzegać. O ile kilka lat temu przenośne odtwarzacze DVD były drogie, to obecnie zestaw umożliwiający urozmaicenie podróży pasażerom to stosunkowo niewielki wydatek. Postaramy się wam ten wybór ułatwić.

Jak wybrać urządzenie?

Samochodowy odtwarzacz DVD jak sama nazwa wskazuje, jest przeznaczony głównie do użytku w samochodzie, ale nie tylko – jeśli wybierzecie rozsądnie będziecie mogli skorzystać z niego również na działce czy pod namiotem. Możliwości jest naprawdę dużo. Dobry zestaw do samochodu na ogół składa się z dwóch monitorów LCD, które montujemy na zagłówkach przednich foteli. W większości takich zestawów jeden z nich jest wyposażony w odtwarzacz, natomiast drugi to monitor, podłączony do odtwarzacza za pomocą kabli, lub w droższych urządzeniach odbierający sygnał wideo bezprzewodowo. Zaletą takiego rozwiązania jest z pewnością niższa cena – bo mamy jeden odtwarzacz i dwa monitory. To rozwiązanie ma również wady – podstawową jest to, że pasażerowie muszą oglądać to samo.

A co jeśli nie chcą, i mają ochotę na oglądanie na każdym ekranie innego filmu. Cóż, w takim przypadku warto poszukać modelu, który w każdym z monitorów ma wbudowany odtwarzacz – dzięki temu, każdy podróżujący na tylnej kanapie może oglądać swoje ulubione filmy.

Przenośny odtwarzacz DVD z baterią czy bez?

Tutaj wszystko zależy od tego w jaki sposób chcesz go używać. Jeśli myślisz jedynie o umilaniu podróży dzieciom to tańszym rozwiązaniem będzie wybór modelu bez wbudowanego akumulatora. Jednak to pozorna oszczędność, bo w takim przypadku urządzenie będzie działać jedynie jeśli silnik auta pracuje, a w gniazdku zasilania będzie prąd. Efekt, nawet podczas postoju na parkingu czy stacji benzynowej w aucie musi być włączony przynajmniej zapłon – a to w dłuższym okresie używania odtwarzacza DVD może skutkować rozładowaniem akumulatora. Dlatego jeśli jednak chcecie używać przenośnego odtwarzacza DVD również na postoju, czy poza autem to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie wybór urządzenia z wbudowanym akumulatorem, które może być zasilane nie tylko z gniazdka akcesoriów w aucie, ale właśnie z baterii, czy w domu ze zwykłego zasilacza podłączonego do standardowego gniazda 230V.

Przenośny odtwarzacz DVD na co zwrócić uwagę?

Rozmiar i rozdzielczość ekranu – najpopularniejsze na rynku przenośne odtwarzacze DVD mają ekran o przekątnej 9 cali, te nieco tańsze mogą mieć ekran 7-calowy. Oczywiście na rynku znajdziecie również odtwarzacze z większymi ekranami, ale ich używanie w samochodzie może być nieco utrudnione. Równie ważnym parametrem jak przekątna ekranu jest rozdzielczość. Co prawda większość oferowanych przenośnych odtwarzaczy DVD ma rozdzielczość 800x480 pikseli, ale są też takie, które wyposażono w ekrany o rozdzielczości 1280x720 pikseli – te drugie są nieco droższe, ale komfort oglądania wideo będzie zdecydowanie większy.

Odtwarzane formaty wideo i płyty

Wiele oferowanych na rynku przenośnych odtwarzaczy DVD to kombajny multimedialne umożliwiające odtwarzanie niemal każdego rodzaju płyty jak i formatu wideo. Ale nie tylko – niektóre z nich są wyposażone w gniazda USB, czytniki kart pamięci czy tunery telewizyjne. Zatem zanim podejmiecie decyzję o wyborze konkretnego urządzenia, sprawdźcie co oferuje wybrane przez was urządzenie i czy nie lepiej zainwestować kilkadziesiąt złotych więcej w przenośny odtwarzacz DVD, który będzie prawdziwym kombajnem multimedialnym. Co jest ważne, bo wśród wielu produktów są też takie, które mają wbudowane kilkaset różnych prostych gier umilających dodatkowo dzieciom długie podróże.

Mocowanie przenośnego odtwarzacza

Ostatnim ważnym kryterium, które warto wziąć pod uwagę jest sposób mocowania urządzenia. Możliwości są dwie. Pierwsza tańsza i popularna to mocowanie odtwarzacza do zagłówka za pomocą pasków, rzepów - proste i tanie. Ale to jedyne zalety tego rozwiązania, które jest mało stabilne i często skomplikowane w montażu. Dlatego też lepiej poszukać urządzenia, które wyposażono w specjalne uchwyty montowane do metalowych rurek zagłówków – to zapewni nam solidny i stabilny montaż przenośnego odtwarzacza DVD w aucie.

Jeśli przenośny odtwarzacz DVD nie spełnia twoich oczekiwań, to idealnym rozwiązaniem będzie montaż w twoim aucie stacji multimedialnej.