Czy 5 indywidualnych stref podświetlenia na panelu radia to nie przesada? JVC proponuje dość odważne rozwiązanie na początek tylko w jednym modelu radia samochodowego KD-R841. Panel podzielono na pięć stref z niezależną regulacją. Dla każdej można wybrać kolor z palety 30 000 barw albo skorzystać z jednego z sześciu wstępnie zaprogramowanych opcji. Iustawić poziom jasności niezależnie od pozostałych. Nie trudno o wrażenie, że sprzęt wówczas prezentuje się jak kolorofon na dyskotece. Zbędny bajer? JVC tłumaczy, że rozwiązanie przyda się w samochodach, w których zastosowano wielokolorowe podświetlenie zegarów, panelu klimatyzacji i oddzielnego monitora.

Współpraca z AndroidKD-R841 to dobry przykład współczesnego radia samochodowego dostosowanego do współpracy z telefonami różnych marek. Prócz wbudowanego zestawu głośnomówiącego Bluetooth dodano także tzw. tryb aplikacji. Dzięki niej użytkownicy telefonów z systemem Android mogą sterować funkcjami radia poprzez ekran dotykowy smartfonu. Wystarczy kilka prostych gestów (przesuwanie palcem po ekranie), by zmieniać odtwarzane nagranie, folder z muzyką czy korekcję dźwięku. Wprowadzono także tryb krótkich postów do serwisów takich jak Facebook i Tweeter.

Rozwiązania dla BlackBerry oraz iPhoneW przypadku BlackBerry wprowadzono tryb Drive Change, dzięki któremu wystarczy podłączyć telefon kablem USB, by uzyskać dostęp do muzyki zapisanej w pamięci smartfonu. Co ważne, można przełączać się pomiędzy pamięcią wbudowaną w telefon i dodatkową kartą pamięci.

Dla użytkowników telefonów iPhone przygotowano zaś współpracę z usługą głosową Siri, wybieranie głosowe numeru z książki telefonicznej, powiadomienie o nadejściu SMS a także sterowanie strumieniowym odtwarzaniem muzyki.

USB: efektywniejsze ładowanie telefonuZaawansowana współpraca ze smartfonem zwykle wiąże się z szybszym wyczerpaniem baterii telefonu. Stąd w nowym radiu porty USB z możliwością ładowania baterii. I co ważne z ładowaniem 1A a nie jak dotychczas 0,5A. Dwa porty można wykorzystać jednocześnie: jeden do ładowania telefonu a drugi np. do podłączenia przenośnego odtwarzacza MP3 albo pendrive.

Ile kosztuje?Radio już pojawiło się w zachodnich sklepach internetowych. Najtańsze oferty zaczynają się od 135 euro. W Polsce najbardziej zbliżony model KD-R741BT jest wyceniony przez JVC na 649 zł. Zapewne w przypadku KD-R841 można liczyć na nieco wyższą sumę. Póki co w oficjalnym