Oto dwa nowe radia samochodowe JVC dla tych, którzy już na dobre rozstali się z płytami CD w samochodzie: KD-X310BT i KD-X210. Dwa modele bez odtwarzacza płyt kompaktowych: ale za to z USB. Rozwiązanie nie tylko dla tych, co rezygnują z używania płyt CD a całe muzyczne archiwum zgrywają napamięć USB jako MP3. Także dla tych, którzy poszukują niedrogiego sprzętu do odtwarzania muzyki poddanej bezstratnej kompresji: FLAC.

Z możliwości odtwarzania FLAC ucieszą się przede wszystkim najbardziej wymagający słuchacze, którym cenią dobrą jakość dźwięku z tradycyjnych płyt CD. Niemniej rodzi się pytanie, czy niedrogie modele JVC są wystarczająco dobrym źródłem dźwięku, by usłyszeć różnice pomiędzy MP3 320 kb/s a FLAC. Z pewnością najbardziej wprawne ucho poradzi się bez trudu z odróżnieniem. Nie łudźmy się jednak, że każdy słuchacz w systemie z niedrogimi głośnikami będzie słyszał wyraźną różnicę.

Oba radia dostosowano do rozbudowy nagłośnienia, więc docelowo można zainwestować we wzmacniacz i subwoofer. W standardzie jest bowiem wyjście do subwoofera wraz z niezależną regulacją głośności, co ułatwia kontrolę nad nagłośnieniem. W tańszym KD-X210 jest jedna para wyjść RCA. W droższym KD-X310BT: dwie pary. A to nie koniec możliwości rozbudowy. Tańsze radio w ramach opcji można wyposażyć w moduł Bluetooth i łatwo zmienić w samochodowy zestaw głośnomówiący. W droższym Bluetooth jest już w standardzie. I co ważne: nie byle jaki Bluetooth – dostosowany do jednoczesnej pracy z dwoma telefonami.

Wbudowane złącze USB można wykorzystać do ładowania baterii podłączonego sprzętu: np. iPoda. JVC zastosował USB z ładowaniem 1A, co powinno wystarczyć do wielu popularnych urządzeń. Ponadto po podłączeniu sprzętu z Android automatycznie uruchamia się Smart Music Control. Radioodtwarzacz potrafi rozpoznać zawartość pamięci smartfonu czy tabletu z Android. Żadnych problemów nie powinno być także w przypadku sprzętu Apple. Oba modele JVC wyposażono w funkcję sterowania smart fonami iPhone i odtwarzaczami iPod.

Choć w założeniu radia bez odtwarzacza CD mają być przystępne cenowo, to japońska marka nie żałowała na wyposażeniu. W standardzie odbiornik radiowy RDS, wzmacniacz 4x 50W i rozbudowany system korekcji dźwięku. Do dyspozycji jest 3 zakresowy korektor parametryczny wraz z dodaną regulacją 12 wybranych częstotliwości w podstawowym zakresie. Do tego filtr dolnoprzepustowy, by sterować pracą subwoofera. Jest również standardowe wzmocnienie loudness: jedno z najpopularniejszych rozwiązań w sprzęcie samochodowym.

Nowe modele JVC jeszcze trudno znaleźć w sklepach. Niemniej można oczekiwać, że tańszy model będzie oferowany w cenie poniżej 300 zł. Droższa będzie zapewne wymagała dopłaty co najmniej ok. 150 zł więcej.