Technologia zaawansowanej współpracy telefonu z samochodem jest dalej rozwijana. Na targach CES w Las Vegas pokazano kolejną generację sprzętu samochodowego z zupełnie nowymi technologiami. Zaczynamy od JVC.

JVC wprowadza dwa modele stacji multimedialnych które dostosowano do zaawansowanej współpracy z telefonami. I to nie tylko Nokii czy Samsunga. Japońska firma skorzystała z aż 3 technologii połączeń, dzięki czemu z zaawansowanej współpracy będą mogli skorzystać użytkownicy innych telefonów. Na rynku amerykańskim nowe radia oznaczono jako KW-NSX600 i KW-NSX700. W Europie zapewne nazewnictwo będzie nieco inne.

AppLink, MHL, MirrorLink

W nowych radiach zastosowano 3 technologie rozszerzonej komunikacji z telefonem: AppLink, MHL, MirrorLink. Nie wszystkie są sobie równe. Jak dotąd największe możliwości korzystania w samochodzie zapewnia AppLink i MirrorLink. Do czego się przydają?

W przypadku MirrorLink póki co współpraca oznacza możliwość podłączenia Samsunga Galaxy S3 a także wybranych modeli Nokia z systemem operacyjnym Symbian (wersje Anna, Belle). Kierowca ma do dyspozycji specjalne menu dostosowane do wygodnego użytku w samochodzie. Do wyboru poprzez ekran radia jest nawigacja w telefonie, kalendarz, dostęp do poczty i wiadomości oraz książki telefonicznej i odtwarzacza muzyki. W Nokii można skorzystać jeszcze z z trybu pełnego dostępu do zawartości telefonu. Można wówczas przeglądać poszczególne pulpity i korzystać niemal ze wszystkich aplikacji w telefonie.

AppLink to zaś rozwiązanie dla użytkowników produktów Apple, czyli przede wszystkim telefonów iPhone czy odtwarzaczy iPod Touch. JVC obiecuje bogatą gamę aplikacji: aż 18 różnorodnych programów. Dzięki nim można korzystać w samochodzie z radia internetowego, nawigacji, systemów informacji o korkach i innych zainstalowanych w telefonie. JVC obiecuje też rozszerzony tryb AppLink, dzięki któremu kierowca ma mieć dostęp do pełnego interfejsu z aplikacjami w telefonie.

Transfer videoNajnowszą z technologii jest MHL. To ciekawe rozwiązanie które zaczynają stosować producenci sprzętu domowego. Dzięki MHL można np. wygodnie podłączać telefon do telewizora. Póki co MHL w JVC oznacza możliwość korzystania z przesyłania filmów video. Telefon zatem będzie służył jako odtwarzacz zapisanych filmów. Pierwsze smartfony z MHL oferują już m.in. HTC, LG, Samsung i Sony.