Jak wyglądają nowe radia samochodowe JVC na obecny sezon? Japońska firma w końcu pokazała pierwsze nowe modele. Znamienne, że wszystkie mają wbudowane odtwarzacze płyt CD. To powinno dać do myślenia. Choć nie sposób uciec od trendu powolnego wycofywania się z płyt CD, to jednak przed radioodtwarzaczami płyt kompaktowych wciąż jeszcze rysuje się ciekawa perspektywa.

Na początek niedrogie modeleNowości na początek? Niezależnie od tego w jaki sposób interpretować działania JVC, to jednak wciąż firma proponuje radioodtwarzacze płyt CD. I to wzbogacone o praktyczne funkcje. Zgodnie z dotychczasową tradycją firma zaczęła od najtańszego sprzętu: tego, który zwykle sprzedaje się najlepiej. A najtańszy wcale nie znaczy najgorszy. Z roku na rok poprawia się wyposażenie i wprowadza się rozwiązania, dzięki którym nie trzeba wymieniać radia by zyskać np. zestaw głośnomówiący.

Lepsze wyposażenieW tym sezonie minimum w JVC to radio samochodowe z mocnym wzmacniaczem (4x50W), wejściem AUX do podłączenia przenośnego sprzętu audio, USB i RDS. To podstawa w przypadku niedrogiego radia KD-R441/442/443. Kolejny istotny trend: zestaw głośnomówiący Bluetooth jest instalowany w coraz niższych modelach w hierarchii. A skoro niższych to i bardziej przystępnych cenowo. Wybór jest prosty: albo niedrogie radio RDS z CD i USB albo za niedużą opłatą model z zestawem głośnomówiącym. Niemniej jest jeszcze jedna alternatywa.

Moduł Bluetooth do najtańszego radiaBy oszczędzić kierowcom wymiany radia w przyszłości JVC proponuje opcjonalny moduł Bluetooth, który można łatwo podłączyć do najtańszego radia. ModułKS-BTA100 to zestaw głośnomówiący podłączany przewodowo do radia. Przyda się nie tylko do odbierania rozmów ale także do sterowania odtwarzaniem muzyki z telefonu. Tani nie jest: kosztuje ok. 200 zł. Niemniej to i tak taniej niż wymiana dotychczasowego radia na wersję z Bluetooth.

Aplikacja do smartfonu i nie tylkoNowe modele dostosowano do współpracy ze smartfonami z systemami Android. Wystarczy zainstalować odpowiednią aplikację JVC Smart Music Control by sterować podstawowymi funkcjami radia w samochodzie a także odtwarzaniem muzyki z telefonu. Jako uzupełnienie JVC przygotował jeszcze jedną aplikację: Playlist Creator dla systemu Windows. Dzięki niej na domowym komputerze można stworzyć listy nagrań na USB lub karcie pamięci. Przydatne do zarządzania dużym archiwum muzycznym.

Radio Timer: tego jeszcze nie byłoWydawać by się mogło, że w przypadku tunerów wszystko już było. A jednak czymś jeszcze można zaskoczyć. W tym roku JVC wprowadza funkcję Radio Timer. O co chodzi? Głównie o to, by nie przegapić ulubionych programów radiowych. Można zatem zaprogramować tuner na odbiór określonego programu w ściśle określonych godzinach. Dzięki temu niezależnie czego słuchamy (MP3, radio, płyta CD) tuner przełączy się na odbiór ulubionej audycji w zaprogramowanych czasie. Funkcja jest aktywna tylko wtedy, gdy jest włączony radioodtwarzacz. Nie ma zatem ryzyka rozładowania akumulatora, kiedy samochód jest pozostawiony na parkingu.

Ile kosztują?W sklepach internetowych oba nowe radia są już dostępne. KD-R441 występujew paru wariantach kolorystycznych (przyciski i wyświetlacz) oznaczonych odpowiednio KD-R442 i KD-R443. Sprzęt jest dostępny od ok. 260 zł. Model KD-R541 dostępny jest zaś od ok. 315 zł.