Oto jedna z nielicznych tegorocznych premier nawigacyjnych na targach IFA w Berlinie: nawigacje samochodowe Garmina dostosowane do systemu informacji drogowych emitowanych przez cyfrową radiofonię DAB+. Garmin nazwał nową usługę 3D Traffic Live i zastosował we wszystkich nawigacjach z serii nuvi x8. A jest ich całkiem sporo: 2448, 2498, 2598, 2798 i 3598. Jest w czym wybierać.

Korki cyfrowo, czyli….Wysyłane przez radio cyfrowe. To zaś oznacza znacznie większą ilość informacji. I co równie ważne: częściej odświeżanych. Zgodnie z obietnicami działu marketingu: ma być szybciej i precyzyjniej, by uniknąć zatorów. Garmin przekonuje przy tym, że system nie wymaga połączenia z internetem, co oznaczałoby wysokie koszty w ramach roamingu.

3D Traffic Live? Brzmi obiecująco, szczególnie gdy spojrzeć na pierwsze infografiki obrazujące działanie systemu. Objazdy można precyzyjniej planować co oznacza mniejsze nadkładanie drogi. Garmin przekonuje, że z dużą dokładnością można identyfikować początek i koniec zatoru na drodze. A tym samym lepiej wybierać drogi alternatywne. Szczególnie, gdy jest ich kilka do wyboru.

Na razie nowe rozwiązanie przemawia do wyobraźni. A pierwsze testy? Wbrew pozorom wcale nie trzeba wyjeżdżać do Niemiec, Belgii czy Wielkiej Brytanii. W Polsce trwają już pierwsze eksperymenty prowadzone przez operatora pierwszego TMC w naszym kraju. A wykorzystywane są w nich właśnie urządzenia Garmina.

Nowe nawigacje x8Próżno szukać w katalogu Garmina nawigacji x8 jako zupełnie nowej serii. Oznaczenie dotyczy urządzeń, w których ostatnią cyfrą jest 8: 2448, 2498 i kolejne. Wszystkie wyróżnia kilka funkcji. Prócz informacji o korkach Garmin stosuje sterowanie głosowe, realistyczne wskazówki (np. skręć w lewo przed stacją benzynową), dożywotnie aktualizacje map (cztery razy w roku), realistyczne widoki skrzyżowań w oparciu o zdjęcia miejsc, zestaw głośnomówiący Bluetooth, połączenie z aplikacją Smartphone Link a także zaawansowany asystent pasa ruchu. Trzeba przyznać: całkiem sporo jak na nawigację samochodową.

Czy można kupić je w Polsce?Niestety nie, gdyż funkcjonalność DAB+ póki co nie jest u nas oficjalnie dostępna. Modele oferowane w Polsce noszą zatem oznaczenie x7. Nie licząc DAB+ niczym szczególnym nie różnią się od modeli x7.