Jeszcze do niedawna popularny polski program nawigacyjny nie był zbyt przydatny dla tych kierowców, którzy cenią stale aktualizowane informacje o sytuacji na drodze. Wprowadzona funkcja pobierania komunikatów GDDKIA znacząco ustępowała konkurencji. MapaMap nie miała dostępu do regularnie aktualizowanych informacji o natężeniu ruchu. Aż do teraz. Wraz z premierą najnowszej wersji 8.5 pojawiło się kilka przydatnych rozwiązań. Wśród nich system „anty-korkowy”. Na czym polega jego działanie?

MapaMap może pobierać z internetu regularnie aktualizowane dane o natężeniu ruchu oraz wszelkich utrudnieniach. Dane pochodzą od użytkowników programu nawigacyjnego oraz aplikacji RadarStop, systemu monitorowania flot a także tak jak dotychczas bezpośrednio z GDDKIA. Dzięki temu program zyskał wreszcie zdolność do wyznaczania tras z pominięciem największych zatorów na drogach. Niemniej podobnie jak konkurencja wymaga stałego połączenia z internetem. Czy dotychczasowi użytkownicy programu są już na to przygotowani? Przy obecnych cenach transferu danych nie powinno to być żadnym problemem. Przynajmniej pod względem finansowym.

MapaMap 8.5 w sklepie Google Play Foto: Auto Świat
MapaMap 8.5 w sklepie Google Play

Dane o korkach podobnie jak cały program można testować bez dodatkowych opłat przez 7 dni. Z systemu testów mogą skorzystać użytkownicy wersji na platformę Android. Wystarczy tylko pobrać ze sklepu Google Play plik z programem, zainstalować i korzystać w darmowym okresie. Jak tylko minie 7 dni testów użytkownik może przedłużyć korzystanie z aplikacji. Wówczas ma do wyboru kilka opcji: licencję 30 dniową, roczną oraz bezterminową. W ramach bezterminowej licencji można bez ograniczeń bezpłatnie aktualizować mapy oraz dane o utrudnieniach w ruchu drogowym. Za dożywotnią wersję Life Time Maps trzeba wówczas zapłacić zaledwie 99 zł. W przypadku rocznej licencji cena wynosi 49 zł. Na miesięczny abonament trzeba natomiast przeznaczyć 9 zł. Licencje czasowe oznaczają przy tym, że z programu można korzystać jedynie przez wyznaczony okres. Jeśli po upływie aktywnego okresu licencja nie zostanie przedłużona, to wówczas nie będzie można dalej korzystać z aplikacji.

Wraz z premierą nowej wersji aplikacji Imagis udostępnił także najnowszy pakiet map. Najświeższa wersja została oznaczona 2014Q4. Zawiera znacznie więcej danych niż odmiana sprzed trzech miesięcy. W ciągu jednej aktualizacji dodano aż 3,4 miliona adresów. To bardzo dużo. Dzięki wzbogaceniu katalog adresów obejmuje już 7,2 miliona punktów adresowych.

Na początek nowa wersja aplikacji MapaMap jest dostępna tylko dla użytkowników urządzeń z systemem Android. Imagis deklaruje, że w przygotowaniu jest także wersja dla sprzętu z systemem iOS. Nie precyzuje jednak daty premiery.