Czy w wideo rejestratorze samochodowym potrzebny jest ekran dotykowy? MIO uważa, że może się przydać: stąd nowy model kamery MiVue 568 Touch. To już czwarty model z tegorocznej nowej serii kamer samochodowych MIO. I jedyny w kolekcji z tak dużym wyświetlaczem: 2,5 cala. I wciąż o podobnych wymiarach co tańsze wersje. A to warto docenić, szczególnie w samochodach z niewielką przednią szybą, w których każdy dodatkowy gadżet przyczepiony do szyby wyraźnie ogranicza widoczność.

Kto przyzwyczaił się do standardowego menu kamer MIO będzie zmuszony uczyć się od nowa. Rezygnacja z przycisków sterujących oznaczała konieczność przeprojektowania menu. MIO jednak zapewnia, że mimo zmian sprzęt nie stracił na funkcjonalności. Na razie wierzymy zatem na słowo.

Nowa kamera Mio MiVue 568 Touch jest dobrze wyposażona. W seryjnym wyposażeniu znajduje się trzyosiowy czujnik wstrząsów. Przyda się w sytuacji gwałtownego przeciążenia. Jeśli tylko je rozpozna - nagrywany film otrzymuje oznaczenie jako „zdarzenie” i jest chroniony przed skasowaniem. Dodatkowo każde nagranie zawiera informacje o pozycji odczytanej z danych GPS, co ułatwia późniejsze przeglądanie zapisu video oraz mapy z zaznaczonym przebiegiem trasy. Kamera zapisuje również dane o prędkości przejazdu.

Wbudowany odbiornik GPS przyda się także do systemu ostrzegania o fotoradarach. W kamerze zapisano bazę fotoradarów stacjonarnych. Można ją bezpłatnie aktualizować, by odświeżać lokalizacje miejsc kontroli prędkości. W trakcie jazdy otrzymasz nie tylko ostrzeżenie ale także informację o prędkości dopuszczalnej na danym odcinku drogi. MIO jednak nie precyzuje z jaką częstotliwością będą aktualizowane dane. Oby nie skończyło się tylko na obietnicach.

Tak jak w urządzeniach poprzedniej generacji, kamera MIO może nagrywać filmy także wtedy, gdy kierowca pozostawi samochód na parkingu. Wówczas nagrywanie inicjuje czujnik ruchu. Masz wówczas dużą szansę, że zostanie zarejestrowany np. sprawca szkody parkingowej. Nagrany film nie powinien zostać nadpisany: będzie bowiem oznaczony jako zdarzenie i chroniony przed skasowaniem.

Kamera nagrywa filmy w jakości Full HD (rozdzielczość 1920x1080 pikseli) i standardzie H.264. Bez większych problemów odtworzysz je korzystając z popularnych aplikacji do filmów. Nagraniami możesz zarządzać poprzez aplikację MiVue Manager. Przyda się m.in. do tego, by łatwiej publikować nagrane filmy w serwisach takich jak  Facebook i YouTube. Aplikację możesz również wykorzystać do sprawdzania przebiegu zarejestrowanych tras i odczytu informacji o prędkościach na danych odcinkach dróg. O ile oczywiście używasz komputera z systemem Windows.