Rytuał powtarza się już od kilkunastu lat. Pod koniec wakacji stowarzyszenie fachowej europejskiej prasy przyznaje prestiżowe nagrody najlepszym urządzeniom elektroniki konsumenckiej z całego świata. Eksperci wybierają najlepsze telewizory, aparaty fotograficzne, kino domowe, telefony i wiele innych urządzeń. Nagradzany jest także sprzęt car audio w kilku różnych kategoriach. Jurorzy wybierają najlepsze radio samochodowe, głośniki, wzmacniacz czy cyfrowy procesor dźwięku. Nagradza również innowacje i systemy integracji z samochodem, które z roku na rok stają się coraz ważniejsze.

Wyróżniony sprzęt jest honorowany tytułem Europejskiego urządzenia 2012-2013. Poniżej lista nagrodzonych produktów, które wkrótce przedstawimy szerzej.

Europejski wzmacniacz samochodowy 2012-2013: Alpine PDX-V9Nowy, pięciokanałowy wzmacniacz cyfrowej klasy D, który doceniono za moc, doskonałą charakterystykę i kontrolę głośników. Uznanie także za kompaktowe wymiary urządzenia. Nikogo nie powinno przy tym dziwić uhonorowanie dla Alpine. To murowany kandydat do nagród.

Europejski subwoofer 2012-2013: Audison Voce AV 10Głośnik niskotonowy zaprojektowany do działania w obudowach o niewielkiej pojemności. EISA pochwaliła Audisona nie tylko za konstrukcję i brzmienie ale także i wykorzystane materiały. Nagroda nie jest zaskoczeniem. W końcu Audison niemal co roku zdobywa cenne wyróżnienie. W zeszłym roku nagrodzono inny produkt z tej samej serii Voce.

Europejski system głośników 2012-2013: Gladen Aerospace 165.2 activeUznanie za zaawansowaną technikę: siedmiowarstwową membranę, doskonale wykonany kosz, świetny głośnik wysokotonowy. Brzmienie na miarę wymagającego audiofila. Co ciekawe to kolejna nagroda dla Niemców. Gladen to bowiem niemiecka marka stworzona z myślą o bardzo wymagających audiofilach.

Europejski system High end 2012-2013: Ground Zero GZPW Reference 18 + GZPT Reference 28 Ground Zero: marka znana przede wszystkim ze sprzętu do wytwarzania hałasu w końcu została doceniona za starania w stworzeniu zestawu głośników dla audiofili. Ręcznie wykonywane głośniki (odseparowany zestaw dwudrożny) zbudowano z podzespołów bardzo wysokiej jakości. Membrana z kompozytów, układ magnetyczny ceramiczno neodymowy i do tego jakby na przekór: jedwabny tweeter.

Europejski processor dźwięku 2012-2013: Helix C-DSP8 niezależnie regulowanych kanałów (m.in. funkcja korekcji czasu), bogate możliwości połączeniowe (terminale głośnikowe, połączenie optyczne S/PDIF), podwójny mikroprocesor i możliwość kontroli systemu za pośrednictwem komputera PC (wymagane połączenie przewodowe poprzez USB). Ciekawostka: możliwość zapisania ustawień na karcie Micro SD i skopiowanie do pamięci procesora. Jeśli to wszystko brzmi zbyt akademicko: oto maszynka do bardzo precyzyjnego strojenia nagłośnienia w samochodzie.

Europejski system inteligentnego połączenia 2012-2013: JVC KW-NSX1Tym razem Alpine musi się obejść ze smakiem. Nagroda za radio z systemem Mirror Link trafia do JVC, które jako trzecia firma wprowadza swój sprzęt na rynek. Prócz zaawansowanej współpracy z telefonem, to porządna stacja multimedialna z którą łatwo stworzyć system kina samochodowego.

Europejska jednostka sterująca 2012-2013: Kenwood DNX4210DABPierwsze radio multimedialne z wbudowanym tunerem cyfrowej radiofonii DAB. Póki co niezbyt użyteczne w Polsce (DAB wciąż w fazie testów z nadajników firmy Emitel). Niemniej pod względem wyposażenia: dobra stacja multimedialna z nawigacją satelitarną GPS.

System integracji: Mosconi Gladen DSP6to8Zaawansowany procesor dźwięku (8 kanałowy), który łatwo łączyć z dowolnym radiem samochodowym, by poprawić jakość dźwięku. Urządzenie dla bardziej wymagających słuchaczy i zaawansowanych instalatorów.

System nawigacji GPS: Pioneer AVIC-F40BTJurorzy EISA musieli być pod wrażeniem współpracy radia Pioneera z telefonami iPhone (tryb sterowania aplikacjami w telefonie), gdyż w uzasadnieniu dwukrotnie wspominali o AppMode. Ale i bez tego, to radio nawigacyjne łączy w sobie zaawansowaną nawigację GPS i rozbudowany system audio, którego funkcjonalność można poprawić. A jak? Instalując kolejną aplikację w telefonie…..