• W aplikacji nawigacyjnej można dodać nagrany głos bliskiej osoby ostrzegający o przekroczeniu prędkości
  • Z nowej funkcji skorzystają w pierwszej kolejności użytkownicy NaviExpert w telefonach z Android
  • NaviExpert niebawem zostanie wzbogacony o funkcję udostępniania lokalizacji znaną z nowego bezpłatnego programu Seeya

Można już pobrać najnowszą i dość szczególną wersję aplikacji nawigacyjnej NaviExpert. W sklepie Google udostępniono odmianę wzbogaconą o nową funkcję, która zdaniem twórców ma zmniejszać ryzyko wypadku. To nic innego jak opcja nagrania głosu bliskiej osoby z komunikatem, który ma zachęcać do zmniejszenia prędkości. Innymi słowy zdjęcia nogi z gazu.

Bliska relacja czyli łatwiej o zdjęcie nogi z gazu....

Twórca programu, czyli Telematics Technologies przekonuje przy tym, że kierowcy będący w stałym związku czy posiadający dzieci są zwykle bardziej ostrożni na drodze. Anna Małdzińska, psycholog transportu wyjaśnia: „Jak się jednak okazuje, nie tylko zawarcie związku małżeńskiego sprawia, że na drodze wykazujemy się mniejszą brawurą. – Generalnie wystarczy, że jesteśmy w bliskiej relacji – mamy partnera, dziecko, o które się troszczymy - i już czując się odpowiedzialni za nich, dbamy bardziej także o siebie”.

Telematics Technologies powołuje się także na badania prowadzone przez ubezpieczycieli, z których wynika, że osoby znajdujące się w związku rzadziej ryzykują na drodze. Krzysztof Lisiński z LINK4 wyjaśnia – „To wynika ze statystyki opartej na analizie setek tysięcy zdarzeń drogowych. Dysponując tą wiedzą, jesteśmy w stanie zaoferować takim klientom korzystniejszą cenę polisy, bo w ich przypadku ryzyko, że dojdzie do niebezpiecznego zdarzenia, jest mniejsze”.

Twórcy nawigacji nie kryją, że brawura zdarza się jednak i wspomnianym rodzicom czy małżonkom. Zdaniem psycholog transportu skłonność do ryzyka ma zwykle miejsce podczas dłuższych i samotnych podróży, kiedy chcemy możliwie jak najszybciej dotrzeć do domu. Stąd pomysł, by szczególnie w sytuacjach stresu czy zmęczenia przekonać kierowcę do ostrożnej jazdy. Anna Małdzińska wyjaśnia: „Głos bliskiej osoby przypominający o zdjęciu nogi z gazu działa lepiej na naszą wyobraźnię niż mijane po drodze znaki z ograniczeniami prędkości. Przypomnienie kierowcy, że ktoś na niego czeka ma głęboki sens i skłania do refleksji”.

10 sekund. Czy tyle wystarczy by jechać wolniej?

By skorzystać z nowej funkcji wystarczy wejść do menu programu i w ustawieniach dźwięków nagrać własny komunikat (długość do 10 sekund). Nagranie zastąpi domyślne ostrzeżenie zwolnij, jakie pojawia się w chwili, gdy przekraczamy określoną prędkość. Kierowca może sam określić sytuacje w których komunikat będzie odtwarzany. Do wyboru jest bowiem zakres od 0 do 50 km/h powyżej dopuszczalnej.

Możliwość nagrania własnego ostrzeżenia to nie jedyna nowość w NaviExpert. Wraz z wprowadzeniem zupełnie nowej darmowej aplikacji Seeya, popularny program nawigacyjny zyska niebawem funkcję udostępniania swojej lokalizacji podczas nawigowania. Oprócz wysłania informacji o czasie dojazdu poprzez SMS będzie można skorzystać z udostępniania aktualnej pozycji poprzez najpopularniejsze programy w telefonie (Messenger, WhatsApp, Skype, i inne). Wystarczy jedno kliknięcie, by nasi bliscy czy znajomi mieli podgląd naszej pozycji.

Oczywiście sama funkcja udostępniania pozycji nie jest niczym nowym rynku. W sklepach Apple czy Google nie brakuje bowiem programów ze sztandarowym Glympse na czele. Skąd zatem decyzja o stworzeniu nowego programu i wzbogaceniu NaviExpert? Adam Bąkowski, szef Telematics Technologies wyjaśnił – „Na rynku jest dostępnych kilka rozwiązań do dzielenia się lokalizacją. Dlaczego więc zdecydowaliśmy się na wydanie własnej aplikacji? Po pierwsze, uważamy, że darmowe rozwiązania mają często zbyt duże opóźnienia w pokazywaniu pozycji lokalizowanych osób. Niektóre z nich pozostawiają też wiele do życzenia, jeśli chodzi o politykę ochrony danych osobowych. Częstym problemem w przypadku płatnych aplikacji jest to, że mają zbyt wiele funkcji, które komplikują korzystanie z nich”.

Bezpłatna aplikacja Seeya jest już dostępna do pobrania. Nowa funkcja w aplikacji NaviExpert pojawi się zaś z jedną z najbliższych aktualizacji programu.