Oto ciekawy pomysł bardzo taniej nawigacji Garmina do telefonów komórkowych. Cena wydaje się dość kusząca: zaledwie 2,99 zł. Garmin chwali się, że wystarczy tak niewiele by zyskać zaawansowane funkcje nawigacyjne. A co się kryje za chwytliwymi hasłami reklamowymi?

Garmin Viago to pomysłowa aplikacja, która została przystosowana do pracy jako nawigacja on-line lub offline. Jeśli nie ma takiej potrzeby nie musisz pobierać map do pamięci telefonu. To dobre rozwiązanie dla tych, którzy mają smartfony o ograniczonej pamięci. Niemniej wówczas trzeba liczyć się z kosztami transmisji danych, co w przypadku podróży zagranicznych może być kosztowne. Jeśli jednak chcesz mieć mapy w pamięci telefonu musisz zapłacić. Mapy off-line to luksus za który należy dopłacić niecałe 30 zł w przypadku mapy Europy.

Tradycyjnie już dla Garmina mapy dostarcza Here czyli dawny Navteq. Przygotuj się zatem na mapy, które wyprzedzają rzeczywistość. Na mapach uwzględnione są bowiem także te inwestycje drogowe, których nie ukończono zgodnie z pierwotnie zakładanym terminem. Modelowym przykładem jest autostrada A4.

Połączenie z internetem w przypadku nawigacji Garmin Viago oznacza sporo korzyści. Możesz bowiem sprawdzić prognozę pogody (3 dniową dla miejsca docelowego jak i aktualnej lokalizacji), dane o aktualnych utrudnieniach na drogach oraz korkach. Ponadto dzięki połączeniu z siecią skorzystasz z praktycznego wyszukiwania adresów, które jest zwykle skuteczniejszym sposobem na szukanie adresów aniżeli przeglądanie mapy w pamięci sprzętu.

Nie wszystkie funkcje w nawigacji Viago są dostępne za darmo. Część z nich wymaga dodatkowej opłaty (zakupy odbywają się w sklepie wbudowanym w aplikację Garmina). W ramach płatnych funkcji są takie udogodnienia jak realistyczny widok skrzyżowań, wskazówki Real Directions (komendy głosowe uwzględniające warunki zabudowy i charakterystyczne obiekty: np. skręć w prawo za pomnikiem), widok panoramiczny, wyznaczanie trasy z uwzględnieniem pieszym i komunikacji miejskiej, dane o ruchu drogowym czy praktyczny asystent pasa ruchu z funkcją animacji zbliżania się do miejsca manewru.  Opłaty wymaga także opcja pobrania map do pamięci telefonu czy tabletu.

Czy dodatki do nawigacji Garmin są drogie? Pełna mapa Europy kosztuje 29,99 zł. Niedużo. Ale za inne dane zapłacisz tyle samo: także 29,99 zł. Za co? Za pakiet danych o korkach, bazę fotoradarów czy dodatkowe budynki wzbogacające grafikę map. Czy warto? Cóż, każdemu wedle potrzeb. Ale zazwyczaj bez dodatków upiększających mapę można żyć.

Czy są różnice pomiędzy wersją Android a iOS? Nieco lepiej traktowani są użytkownicy telefonów iPhone. Specjalnie dla nich Garmin przygotował pakiet dodatkowy z dodatkowymi motywami graficznymi i ikonami pojazdów. Dzięki niemu można skonfigurować nawigację tak, by znacznie odróżniała się od fabrycznej wersji. Ponadto tylko dla sprzętu Apple jest tryb nawigacji z uwzględnieniem ruchu pieszych i środków transportu publicznego.

Jak zainstalować nowe oprogramowanie? Pobierz ze sklepu dostosowanego do systemu operacyjnego telefonu. W przypadku Android jest to sklep Google Play. Użytkownicy telefonów iPhone znajdą aplikację w sklepie AppStore. Sprawdziliśmy wersję Android. Co ciekawe po wpisaniu w wyszukiwarce nic nie znaleźliśmy. Dopiero po wpisaniu hasła Garmin i znalezieniu innych aplikacji programisty udało się trafić na Viago. W zależności od transferu danych pobranie pliku i instalacja może trwać kilka minut lub nieco dłużej.