Oto jeden z najbardziej praktycznych gadżetów, który przyda się np. do zabezpieczenia kluczy: Nokia Treasure Tag. Mały brelok z najnowszym Bluetooth 4.0, który umożliwia łączność nawet o zasięgu do 40 metrów. I może pracować bardzo długo: nawet przez pół roku dzięki funkcji oszczędzania energii (wymiana informacji z telefonem odbywa się co sekundę). A nawet gdy już bateria ulegnie wyczerpaniu, wymiana na nową nie będzie kłopotliwa. W breloku schowano bowiem popularną płaską baterię CR-2031. Do nabycia niemal w każdym kiosku.

Jak ochronisz klucze? Gdy tylko brelok straci łączność z telefonem usłyszysz dźwięk alarmu. Trudno go nie usłyszeć. To ochrona dla zapominalskich. Nie zostawisz kluczy w domu, biurze czy innym miejscu. Jeśli jednak jakimś cudem nie usłyszysz alarmu jest jeszcze jedno rozwiązanie. Pozostawiony brelok zlokalizujesz na mapie w telefonie. Ale to nie wszystko.

By ułatwić szukanie dostępna jest funkcja Live: podgląd obrazu z kamery telefonu wraz ze wskazaniem kierunku w którym należy podążać, by znaleźć brelok. To rozwiązanie dobrze znane użytkownikom nawigacji w Nokii. Kamera działa w niej niemal jak skaner. W razie wątpliwości: możesz próbować wywołać alarm dźwiękowy. Tak jak kiedyś w przypadku breloków reagujących np. na gwizd.

Gadżet Nokii do niedawna działał tylko z telefonami Nokia Lumia z Windows Phone. Tylko w sklepie Windows Phone Store dostępna była aplikacja Treasure Tag. Obecnie odpowiednią aplikację znajdziesz także w sklepie App Store (dla użytkowników iPhone i iPad) oraz Google Play (dla sprzętu z Android). Czy różnią się czymś między sobą? Nokia Treasure Tag trafiła już do naszej redakcji: będziemy sprawdzać nowy gadżet w ciągu najbliższych dni.