Wystawa elektroniki konsumenckiej CES w Las Vegas to najlepsza okazja by zaprezentować nową generację sprzętu. Wśród licznych premier nie zabrakło Garmina. Amerykańska firma pokazała całą kolekcję nawigacji samochodowej nowej generacji.

Trzy serie nawigacjiNowe modele nawigacji samochodowej Garmina podzielono na trzy kategorie: Essential, Advanced i Premium. Seria Essential ma być najtańszą w gamie. W standardzie będą takie funkcje jak czytanie nazw ulic i asystent pasa ruchu z widokiem skrzyżowań. Advanced to zaś złoty środek. Prócz funkcji z serii Essential będą jeszcze takie rozwiązania jak rozbudowany asystent pasa ruchu, głosowe komunikaty drogowe (aktualizowane na bieżąco) a także pakiet Garmin Real Directions (m.in. informacje o mijanych miejscach, znakach stopu i sygnalizacji świetlnej). W serii Premium można liczyć na urządzenia w których wykorzystano najdroższe rozwiązania takie jak szklany ekran dotykowy, obudowy ze szczotkowanego metalu czy magnetyczny uchwyt.

Skręć w prawo na światłachCiekawym rozwiązaniem jest pakiet funkcji Garmin Real Directions. Nowością jest zmiana sposobu informowania kierowcy o manewrach. Zamiast lakonicznej informacji „skręć w lewo za 100 metrów” kierowca usłyszy takie komunikaty jak „skręć w prawo za Starbucks’em” czy „skręć w lewo na światłach”. Wspomniane informacje dostępne będą w wybranych miastach (w Polsce na początek Kraków, Łódź, Wrocław i Warszawa), gdyż wymaga to zebrania dodatkowych danych podczas tworzenia map. Wzbogacone dane zawierają informacje o znakach stopu, charakterystycznych punktach, budynkach, sygnalizacji świetlnej. Wraz z nimi wprowadzono udoskonalenia głosu: wykorzystano nowo nagrane ścieżki lektorów, które mają brzmieć lepiej niż dotychczas.

Sterowanie głosemKolejnym udogodnieniem jest poprawiony system informacji o korkach. W seriach Advanced i Premium zastosowano głosowe informacje o korkach, spodziewanych opóźnieniach i o alternatywnej trasie. Dzięki opcji poleceń głosowych będzie można wybrać alternatywną trasę za pomocą krótkiej odpowiedzi. Uzupełnieniem głosowych podpowiedzi jest poprawiona grafika: wyświetlanej animacji, udoskonalonej mapy i danych o prognozowanych opóźnieniach.

Garmin Express: łatwiejsza aktualizacja mapAmerykanie obiecują, że aktualizacja nawigacji Garmina będzie łatwiejsza niż obecnie (użytkownicy zgłaszają zastrzeżenia do działania dotychczasowego oprogramowania). Służyć do tego będzie nowy darmowy program Garmin Express który przyda się do odświeżania danych, przygotowywania kopii bezpieczeństwa, przenoszenia danych i pobierania dodatkowych treści.