W połowie wakacji debiutują najnowsze zestawy nawigacji samochodowej od Mio: druga generacja serii Spirit. Cała kolekcja liczy 7 modeli różniących się wyposażeniem i wielkością ekranu, więc nie trudno dobrać model najlepiej dopasowany do potrzeb. Co zmieniło się w porównaniu z zeszłorocznymi produktami?

Od strony samych urządzeń: nic. Firma twierdzi, że sprzęt jest na tyle dobry, że nie ma potrzeby go zmieniać. Ale oprogramowanie: jak najbardziej. Stąd wszystkie kluczowe nowości dotyczą systemu i aplikacji nawigacyjnej.

Jedna z najważniejszych nowości: sterowanie głosowe w języku polskim. Urządzenie rozpoznaje adresy podawane prze użytkownika. Dyktuje się je w odpowiedniej kolejności, by aplikacja mogła sprawdzić bazę danych: miasto, ulica, numer lub środek ulicy. By udowodnić, że to naprawdę działa, Mio uruchomiło nawet internetowy konkurs, by sprawdzić, czy jest trudna nazwa miejscowości z którą sprzęt sobie nie poradzi. Póki co, nazwy takich miejscowości jakSzczaworyż czy Szlichtyngowa nie stanowiły żadnego problemu.

Prócz sterowania głosowego pojawiło się kilka innych usprawnień. Wprowadzono funkcję szybkiego wyszukiwania obiektów POI w najbliższej okolicy. Urządzenie zapamiętuje także miejsce zaparkowania samochodu. Ciekawostką jest wzbogacenie trybu wyznaczania tras. Mio może wyznaczać trasy dla samochodów kempingowych a także ciężarowych. W przypadku ciężarówek należy wcześniej wpisać parametry samochodu (gabaryty, masa, nacisk na oś).

W serii Spirit 2012 pojawi się więcej modeli z TMC, które działa na terenie Polski (w naszym kraju dane emituje RMF FM a także w ramach prób Polskie Radio). W sumie wśród 7 nowości, aż 5 z nich to wersje z funkcją omijania korków. Są to modele 495LM, 497LM, 695LM, 697LM, i 697 LM Truck. Z pewnością niezłym atutem Mio może być oferta aktualizacji map. Wszystkie modele z nowej serii 2012 objęte są bezterminową aktualizacją map. To oznacza, że póki urządzenie działa i funkcjonuje będzie bezpłatnie aktualizowane.

Co roku dostępne będą 4 aktualizacje map. Dostarcza je holenderski TomTom, który przejął firmę TeleAtlas. Mapy można pobierać z internetu za pośrednictwem programu Mio More Desktop. Aplikacja działa w komputerach PC.

Ceny urządzeń zaczynają się nieco poniżej 600 zł.