Czy ktoś jeszcze pamięta jak wyglądały pierwsze wersje programu nawigacyjnego NaviExpert? Dziewięć lat temu można było korzystać jedynie z telefonów z niewielkimi ekranami. I zwykle dodatkowo inwestować w zewnętrzny odbiornik GPS tak jak w przypadku wczesnych generacji palmtopów. Ale to już historia. Z okazji 9 urodzin polskiego programu nawigacyjnego pojawiła się zupełnie nowa wersja. Na początek dla użytkowników sprzętu mobilnego z Android.

Wersja udostępniona w sklepie GooglePlay nosi oznaczenie 9.0. I zawiera sporo zmian w porównaniu z poprzednimi edycjami. Znacząco zmieniono grafikę aplikacji a także dzięki technologii OpenGL poprawiono płynność i stabilność działania. Mapę można szybciej i płynniej przeglądać na ekranie. Nie trzeba również dłużej czekać na wyświetlanie wszystkich szczegółów (np. miejsca POI i ich ikony) o ile tylko mamy dostęp do wystarczająco szybkiego łącza internetowego.

NaviExpert Android

Prócz zmian graficznych i stabilności pracy wprowadzono jeszcze zupełnie nowe funkcje. Dodano informacje o strefach płatnego parkowania. A wraz z nimi możliwość płacenia za parkowanie. I to bez potrzeby opuszczania aplikacji. NaviExpert nawiązał współpracę ze SkyCash, dzięki któremu dodano funkcję płatności za parkowanie w 30 miastach Polski (m.in. Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Gdynia, Kraków, Lublin, Łódź, Poznań, Sopot, Szczecin, Toruń, Warszawa, Wrocław). Dla kierowcy oznacza to wygodę użytkowania na co dzień. Po zaparkowaniu samochodu i zakończeniu funkcji nawigacji do miejsca docelowego będzie można skorzystać z opcji płatności. Na ekranie telefonu pojawi się ikona z symbolem parkingu. Klikając w nią pojawi się opcja płatności za parking poprzez aplikację SkyCash. Do wyboru są trzy tryby parkowania: bez limitu czasowego z możliwością zatrzymania w odpowiedniej chwili, czasowe oraz za określoną kwotę. Dodatkowym wymogiem jest odpowiednie oznakowanie samochodu, by służby miejskie mogły zweryfikować płatność: wystarczy umieścić za szybą identyfikator uczestnictwa w systemie (dostępny biurach strefy płatnego parkowania a także do wydrukowania ze strony skycash).

W NaviExpert 9.0 wreszcie pojawiła się także praktyczna funkcja wysyłania wiadomości SMS stosowana już przez konkurencję. Dzięki niej można na bieżąco informować bliskich o szacowanym czasie przyjazdu. Czas dotarcia na miejsce jest obliczany z uwzględnieniem informacji o korkach aktualizowanych na bieżąco.